Morgan Stanley: RPP nie podniesie stóp w reakcji na zapowiedziane luzowanie fiskalne

  • PAP
opublikowano: 25-02-2019, 14:32

Analitycy Morgan Stanley sceptycznie oceniają możliwość podwyżki stóp proc. w Polsce, mimo zapowiadanej przez PiS znacznej stymulacji fiskalnej – wynika z poniedziałkowego raportu banku. Ich zdaniem, jakiekolwiek sugestie na temat tego, że stopy proc. powinny być niższe, znikną jak tylko pakiet zmian zostanie zatwierdzony.

"Wciąż jesteśmy sceptyczni co do tego, że wśród członków RPP pojawi się zgoda na podwyżki stóp proc., która podręcznikowo powinna równoważyć stymulacje ze strony fiskalnej, przynajmniej tak długo, jak długo inflacja pozostaje niska" - napisano w raporcie.

"Niemniej jednak, jakiekolwiek sugestie na temat tego, że stopy procentowe powinny być niższe, powinny zniknąć, jak tylko pakiet będzie zatwierdzony" - dodano.

W sobotę Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało w trakcie konwencji nowe propozycje programowe. Zgodnie z nimi od 1 lipca 2019 r. świadczenie 500+ obejmie pierwsze dziecko w rodzinie, a do 1 maja wszyscy emeryci otrzymają "trzynastą" emeryturę w kwocie 1.100 zł.

Ponadto, jeszcze w 2019 r. ma zostać obniżona stawka PIT dla wszystkich osób pracujących, natomiast dla pracowników do 26. roku życia. zostanie wprowadzona zerowa stawka PIT. W 2019 roku koszt uzyskania przychodów ma zostać co najmniej dwukrotnie podwyższony.

Zgodnie ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego, koszt przedstawionych w sobotę propozycji wyborczych PiS to 30-40 mld zł w skali roku.

Autorzy raportu zaznaczyli też, że pakiet przedstawionych propozycji stanowi ryzyko w górę dla prognoz Morgan Stanley dotyczących wzrostu gospodarczego w Polsce - tj. 3,5 proc. w 2019 r. i 3,6 proc. w 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

NBP