Morgan Stanley: wojna handlowa nie zaszkodzi mocno Chinom

opublikowano: 29-08-2018, 11:31

Rząd Chin będzie nadal wprowadzał rozwiązania łagodzące wpływ sporu handlowego z USA na gospodarkę, powiedział Robin Xing, główny ekonomista ds. Chin w Morgan Stanley.

- Nie spodziewamy się żadnej dużej korekty wzrostu, bo uważamy, że potencjalny wpływ spowodowany przez cła będzie złagodzony przez politykę działań luzujących – powiedział Xing w CNBC.

Zobacz więcej

Chiny

Bloomberg

W ubiegłym tygodniu USA i Chiny nałożyły wzajemne cła na import wartości 16 mld USD. Wcześniej, w lipcu, cłami obłożyły wzajemny import wartości 34 mld USD. Później w tym roku mogą wejść w USA cła na import z Chin wartości 200 mld USD.

Xing uważa, że wpływ tych  dodatkowych ceł może zostać wzmocniony przez  zakłócenie łańcucha dostaw we wschodniej Azji. Prognozuje, że możliwe jest obniżenie tempa wzrostu Chin z tego powodu o 0,7 pkt. procentowego. Spodziewa się jednak reakcji Pekinu, w postaci cięć podatkowych i zwiększenia kredytu i płynności w chińskim systemie finansowym.

Morgan Stanley spodziewa się spadku tempa wzrostu Chin do 6,4 proc. w pierwszym półroczu przyszłego roku. W pierwszym półroczu 2018 roku wynosiło 6,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu