Morgan Stanley: zbyt duży optymizm szefa Fed może wystraszyć rynki

opublikowano: 27-04-2021, 13:35

Matthew Hornbach, szef strategii makro w Morgan Stanley dostrzega niebezpieczeństwo dla rynków wynikające z odbywającego się w tym tygodniu posiedzenia FOMC.

Hornbach uważa, że szef Fed Jerome Powell nie może pokazać za dużego optymizmu kiedy będzie tłumaczył decyzję komitetu i mówił o sytuacji gospodarczej w środę.

- Największym zagrożeniem jest to, że przewodniczący będzie brzmiał zbyt optymistycznie w związku z danymi, które widzieliśmy dotychczas – powiedział strateg Morgan Stanley w CNBC. – Perspektywy zdecydowanie są jasne – dodał.

Jeśli Powell zbyt mocno podkreśli siłę amerykańskiej gospodarki, wywoła obawy wycofania się banku centralnego szybciej niż oczekiwano z ultra luźnej polityki monetarnej.

- Może się to skończyć tym, że rynki zbyt dużo uwagi poświęcą jego optymizmowi a zbyt mało potrzebie cierpliwości i oczekiwania na nowe dane – powiedział Hornbach.

Jego zdaniem, Powell zdoła jednak osłabić obawę Wall Street przed wyższą inflacją i stopami procentowymi. Oczekuje, że szef Fed przekona inwestorów, że pomimo dobrych danych w ostatnich miesiącach potrzeba jeszcze dużo więcej dowodów poprawy sytuacji, aby bank centralny zaczął uwzględniać wynikający z nich optymizm w ocenie perspektyw.

Hornbach uważa także, że Fed będzie w stanie hamować wzrost rentowności obligacji 10-letnich USA w tym roku. Powiedział, że Morgan Stanley spodziewa się dojścia jej najwyżej do 1,7 proc. na koniec roku. Obecnie sięga 1,584 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane