Most w Bydgoszczy imienia Lecha Kaczyńskiego

PAP, MBE
14-04-2010, 16:42

Bydgoscy radni chcą, aby nowy most drogowy na Brdzie nosił imię Lecha Kaczyńskiego.

Uchwałę o nadaniu imienia prezydenta Kaczyńskiego nowemu mostowi podjęła w środę bydgoska rada miejska. Uchwała ma charakter intencyjny, ponieważ budowa przeprawy jest dopiero planowana.

Przyjęto ją na środowej sesji rady miasta, którą w całości poświęcono uczczeniu ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Pomysł uczczenia prezydenta wysunęły władze miasta.
- Trudno pojąć rozmiar smoleńskiej tragedii w jej ludzkim i narodowym wymiarze. Nie ma odpowiedzi na pytanie „dlaczego” i nigdy jej nie będzie. Odeszli wspaniali ludzie, wielu z nich zawdzięczamy wolność – mówiła Dorota Jakuta, przewodnicząca Rady Miasta.

Za uchwałą głosowało 26 radnych, jeden wstrzymał się od głosu, a kilku radnych Lewicy nie wzięło udziału w głosowaniu. Jak podkreślał po sesji Lech Lewandowski, lider klubu Lewicy, on i jego koledzy przeciwni byli nie samemu pomysłowi, ale pośpiechowi w jego realizacji. Radni wnioskowali także o znalezienie formuły uczczenia wszystkich ofiar katastrofy. Ostatecznie zdecydowano, że obok mostu stanie obelisk upamiętniający wszystkie osoby, które w sobotę straciły życie pod Smoleńskiem.

Most, wraz z prowadzącą do niego trasą na estakadach, ma być największą inwestycją w Bydgoszczy i regionie kujawsko-pomorskim, dofinansowaną w najbliższych latach z funduszy unijnych. Całość ma kosztować około 212 mln zł, z czego 92 mln wyłoży UE. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa, niedawno ogłoszono przetarg na wykonawcę inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Most w Bydgoszczy imienia Lecha Kaczyńskiego