Mostostal Warszawa chce osiągnąć stabilizację finansową

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-08-2005, 20:44

Mostostal Warszawa chce w 2006 r. osiągnąć stabilizację finansową m.in. przez efektywniejsze pozyskiwanie nowych kontraktów. Po planowanej sprzedaży dewelopera - Mostostalu Invest, firma chce skupić się na wykonawstwie w tym segmencie.

Mostostal Warszawa chce w 2006 r. osiągnąć stabilizację finansową m.in. przez efektywniejsze pozyskiwanie nowych kontraktów. Po planowanej sprzedaży dewelopera - Mostostalu Invest, firma chce skupić się na wykonawstwie w tym segmencie.

    "Pierwszy etap nowej strategii jest na ukończeniu. Oznacza to organizację struktur menedżerskich i handlowych działających na rzecz pozyskiwania nowych kontraktów i ich realizacji. Trzy miesiące temu firma ich nie posiadała" - powiedział w środę na spotkaniu z dziennikarzami prezes Mostostalu Warszawa Jarosław Popiołek.

    W ciągu ostatnich trzech miesięcy spółka zawarła kontrakty na kwotę ponad 70 mln zł. Zdaniem prezesa, firma może pozyskać na przyszły rok kontrakty o wartości 400 mln zł. Na wynikach firmy w tym roku będą jeszcze ciążyły zawierane wcześniej nierentowne kontrakty.

    "To będzie miało negatywny wpływ na wyniki finansowe. Na razie wpływ nowych kontraktów będzie niewielki, bo znajdują się w początkowej fazie. Najgorszy będzie trzeci kwartał, kiedy zamykane będą kontrakty najbardziej nierentowne" - powiedział Popiołek.

    Wydłużenie realizacji niektórych kontraktów spowodowało rozpoznanie straty na tych kontraktach w większej wartości niż wcześniej przewidywała firma. Strata spółki na sprzedaży brutto w drugim kwartale wyniosła 12,05 mln zł.

    "O wynikach 2006 roku będzie decydowało tempo wprowadzania nowej strategii i to na ile poziom kontraktacji pozwoli na zbilansowanie wpływów i kosztów. Nasz plan na przyszły rok to około 400 mln zł. Zakładam możliwość wahań, ale nie dopuszczamy kontraktacji poniżej 300 mln zł" - powiedział prezes.

    Wkrótce Mostostal podpisze umowę na udział w budowie kolejnego odcinka Trasy Siekierkowskiej, firma rozważa też udział w przetargach związanych z budową metra. Nowa strategia Mostostalu Warszawa zakładająca m.in dywersyfikację działalności, zmiany organizacyjno-techniczne i kadrowe ma doprowadzić do odbudowy wewnętrznej firmy i jej pozycji na rynku.

    Na początku kwietnia, przedstawiając zarysy strategii, Popiołek nie zapowiadał większych zmian w grupie. Teraz jednak Mostostal Warszawa przewiduje, że w drugim półroczu 2005 r. sprzeda spółkę deweloperską Mostostal Invest Sp. z o.o. Jej właścicielem zostanie najprawdopodobniej hiszpańska Acciona, główny akcjonariusz warszawskiego Mostostalu. Do transakcji może dojść w trzecim kwartale.

    Po dwóch kwartałach 2005 roku Mostostal Warszawa miał 24,23 mln zł straty netto wobec 1,31 mln zł zysku netto rok wcześniej, przy 64,16 mln zł przychodów, a grupa miała 20,8 mln zł straty wobec 856 tys. zł zysku netto. Skonsolidowane przychody wyniosły po dwóch kwartałach 2005 r. 353,1 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu