Mostostal Zabrze rozpędza się

Anna Pronińska
27-08-2009, 00:00

Po wynikach półrocza prezes podtrzymał zapowiedź 1 mld zł przychodów na koniec roku.

Po wynikach półrocza prezes podtrzymał zapowiedź 1 mld zł przychodów na koniec roku.

Mostostal Zabrze, specjalizujący się w budownictwie przemysłowym, energetycznym i ochronie środowiska, po pierwszym półroczu 2009 zanotował blisko 27-procentowy wzrost skonsolidowanych przychodów — do 457,3 mln zł r/r. Zysk netto grupy przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej zwiększył się o 17 proc. — do 27,5 mln zł.

— W świetle wyników uważam, że 1 mld zł przychodów na koniec roku jest w zasięgu naszych możliwości. Po półroczu słabiej wypadły spółki zależne niż spółka matka. To efekt działania na rynkach lokalnych — uważa Leszek Juchniewicz, prezes Mostostalu Zabrze.

Prognoza BGŻ dla holdingu to 950 mln zł przychodów i 54 mln zł zysku netto na koniec roku.

— Półroczne wyniki pokazują, że jest ona ostrożna na poziomie wyniku netto — komentuje Grzegorz Kujawski, analityk BGŻ.

Zapowiedzi prezesa o osiągnięciu 1 mld zł przychodów na koniec roku są, zdaniem analityka, realne, choćby ze względu na większą kontraktację w budownictwie drogowym w III i IV kwartale.

— Jednocześnie po półroczu o 1 proc. spadła marża brutto na sprzedaży, do 12,8 proc. r/r/, co jest efektem ukierunkowania się na sektor drogowy. Ten segment rozpędza się dopiero od połowy roku. Uwagę zwraca poprawa marży netto z 6,8 proc. do 7,4 proc. w I półroczu. To rezultat niższej dynamiki kosztów zarządu wobec dynamiki przychodów oraz wyników z pierwszego kwartału — dodaje Grzegorz Kujawski.

Portfel zamówień budowlanej grupy w pierwszej połowie tego roku zdominowały kontrakty dla przemysłu energetycznego (20 proc.), inżynierii lądowej (18 proc.) i przemysłu maszynowego (17 proc.). Resztę stanowiły umowy dla ochrony środowiska, obiektów użyteczności publicznej, przemysłu hutniczego chemicznego i petrochemicznego.

Najwięcej przychodów holding zanotował w segmencie montażowo-produkcyjnym (331,3 mln zł) i drogowym (72,5 mln zł). Trzecie było budownictwo ogólne (59,93 mln zł).

W drogownictwie sprzedaż Mostostalu Zabrze wzrosła o 65 proc. r/r. Tu działalność prowadzi grupa PRInż., która w pierwszym półroczu zdobyła 19 zleceń wartości ponad 200 mln zł.

— Szacuję, że drogownictwo przyniesie na koniec roku 280 mln zł przychodów. To inżynieria drogowa jest kołem zamachowym gospodarki. Znaczenie mają tutaj inwestycje samorządów lokalnych, które korzystają z dotacji unijnych — dodaje Leszek Juchniewicz.

Po półroczu zwiększył się udział eksportu w przychodach holdingu — do 48,3 proc. (220,99 mln zł) wobec 41 proc. (149,40 mln zł) r/r. Największym rynkiem spółki są Niemcy (37 proc.), Belgia (21 proc.) i RPA (17 proc.).

Anna Pronińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Mostostal Zabrze rozpędza się