Mostostal Zabrze wreszcie wychodzi na prostą

Kamil Zatoński
opublikowano: 22-02-2006, 00:00

Zabrzański Mostostal (MZ) podpisał pierwszy od kilkunastu miesięcy duży kontrakt, którego wartość wstępną oszacowano na ponad 27,5 mln zł. Firma została podwykonawcą amerykańskiego Bechtel International w projekcie rozbudowy huty aluminium Mosjoen w Norwegii. Prace mają być prowadzone do końca 2007 r. Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale budowlana firma powoli zaczyna wychodzić z dołka. Inwestorzy reagują entuzjastycznie: na wczorajszej sesji akcje spółki drożały nawet ponad 13 proc.

Niedawne zatwierdzenia przez sąd układu z wierzycielami powinno niedługo uprawomocnić się. Otworzy to drogę do konwersji ponad połowy zadłużenia objętego układem (wynoszącego 115 mln zł) na akcje nowej emisji, które wierzyciele będą mieli prawo objąć po 1 zł. Jedyną niewiadomą pozostaje zawarcie porozumienia z belgijskim Vlassen- root, wobec którego zadłużenie znajduje się poza postępowaniem układowym. Chodzi o niebagatelną kwotę 30 mln zł. Wcześniej Belgowie proponowali zamianę wierzytelności na nieruchomości i maszyny należące do jednej ze spółek wchodzących w skład śląskiego holdingu. Dodatkowo chcieli ją przejąć za gotówkę. Na to władze MZ nie przystały, a kontroferta też nie spotkała się z zainteresowaniem. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest przejęcie wierzytelności przez Zbigniewa Opacha, głównego akcjonariusza i szefa rady MZ. Wcześniej podobnie uczynił on z długami wobec BGŻ, wartymi 44,5 mln zł.

Jeśli do końca uda się uregulować kwestię zobowiązań, władze holdingu zabiorą się do wdrażania strategii, która według enigmatycznych zapewnień ma być skoncentrowana na wzrostowych segmentach branży budowlano-montażowej. Trudno, by było inaczej. Koniunktura w sektorze jest coraz lepsza, choć Mostostal ze względu na kiepską sytuację finansową ma gorszą pozycję startową w stosunku do silniejszych kapitałowo rywali. Kontrakt z Bechtelem pokazuje jednak, że spółka i z tym może sobie poradzić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mostostal Zabrze wreszcie wychodzi na prostą