Motywacja elastyczna

ADAM KOMPOWSKI
opublikowano: 13-12-2011, 00:00

INNOWACYJNOŚĆ

ADAM KOMPOWSKI

prezes Bonus Systems Polska

W dobie rozwoju internetu, mediów społecznościo- wych i nowych technologii pracodawcy coraz częściej odchodzą od jednakowego pakietu benefitów dla wszystkich pracowników. Rozwiązaniem elastycznym, a zarazem pozwalającym na bieżącą kontrolę kosztów, są karty przedpłacone z możliwością wielokrotnego doładowania, czyli bony elektroniczne. Ich rozwojowi w Polsce sprzyjają: korzystne ustawodawstwo podatkowe, atrakcyjne kluby rabatowe oraz duża, stale rosnąca w tempie 10-15 proc. rocznie sieć obu wiodących systemów, Visa i MasterCard.

Karty prepaidowe firma może wykorzystywać wszechstronnie: w programach motywowania pracowników i lojalnościowych, do wypłat nagród w promocjach, a także do rozliczania delegacji. Obniżają one koszty dzięki wyeliminowaniu obrotu gotówką. Można zaoszczędzić na czasie oraz na podatkach — nagroda w formie karty podarunkowej zwolniona jest z podatku dochodowego, w odróżnieniu od kuponu czy nagrody rzeczowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADAM KOMPOWSKI

Polecane