Możejki to tegoroczny priorytet dla Orlenu

DI, PAP
opublikowano: 25-02-2010, 18:17

PKN Orlen chce w tym roku rozwiązać problem nierentownej rafinerii Możejki na Litwie - powiedział w czwartek prezes Jacek Krawiec. Szef Orlenu zaznaczył, że dialog z Litwinami ws. terminalu w Kłajpedzie "musi wejść w decydującą fazę w najbliższych miesiącach".

"Rozwiązanie problemu rentowności Możejek jest priorytetem na ten rok, do rozwiązania przez ten zarząd w taki lub inny sposób" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Krawiec. "Całego koncernu nie stać na kontynuowanie takiej sytuacji w Możejkach, jak to ma miejsce w chwili obecnej" - dodał.

W lipcu 2006 roku rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do rafinerii w Możejkach, tłumacząc to awarią na odcinku ropociągu "Przyjaźń", którym rosyjska ropa płynęła do przejętej 15 grudnia 2006 r. przez polski Orlen rafinerii. Ropa do rafinerii Orlen Lietuva, czyli dawnej Możejki Nafta, jest dostarczana obecnie tankowcami i koleją. Taka sytuacja pogorszyła kondycję finansową rafinerii.

Zdaniem szefa paliwowego koncernu, na dzisiaj jedynym rozwiązaniem, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu logistyki dla Możejek, wydaje się być budowa rurociągu produktowego i surowcowego do Kłajpedy. "Od dwóch lat wysyłamy do Litwinów kolejne listy i odbywamy kolejne spotkania, niezmiennie z tymi samymi postulatami. Myślę, że ten dialog musi wejść w fazę decydującą w najbliższych miesiącach" - podkreślił.

Krawiec przypomniał w czwartek, że w grudniu ub.r. powstał zespół roboczy pod wspólnym przewodnictwem wiceprezesa Orlenu Sławomira Jędrzejczyka oraz przedstawiciela rządu Litwy. "Sformułowane zostały trzy propozycje z naszej strony (ws. Kłajpedy - PAP), na które do dzisiaj nie ma odzewu" - podkreślił prezes. "Chodzi nam o przejęcie kontroli operacyjnej (w Kłajpedzie - PAP), o czym mówimy od początku naszej kadencji" - wyjaśnił.

Orlen jest też gotowy rozważyć w przyszłości uzyskanie partnera strategicznego dla Możejek. "Taka współpraca mogłaby polegać na różnych sytuacjach biznesowych: począwszy od sprzedaży akcji jakiegokolwiek pakietu poprzez processing, czyli przetwórstwo ropy naftowej, skończywszy na rozmaitych innych konfiguracjach" - wymienił szef paliwowego koncernu.

Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach, w tym partnerowi z Rosji. Spekulacje te pojawiły się także ostatnio w kontekście nieudanych dla PKN Orlen starań o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim, państwowym terminalem morskim Klaipedos Nafta, głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva.

We wtorek wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski potwierdził, że wybiera się w marcu na Litwę na rozmowy w sprawie Możejek. W czwartek informację tę - pytany przez PAP - potwierdził wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk. "Jest rzeczywiście taki pomysł, żeby do takiego spotkania doszło przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa oraz PKN Orlen. Sytuacja w Orlenie Lietuva i sprawy logistyczne będą poruszone" - powiedział Jędrzejczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane