Możesz poszukać zysku zupełnie gdzie indziej

Anna Borys
opublikowano: 18-12-2007, 00:00

Jesteś już znudzony klasycznymi funduszami inwestycyjnymi? Szukasz czegoś bardziej oryginalnego, a może także bardziej opłacalnego? Na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów niestandardowych.

Poza klasycznymi funduszami inwestycyjnymi rozciąga się jeszcze całkiem spory obszar innych instrumentów inwestycyjnych.

Ryzyko (z reguły) popłaca

W górę skalę ryzyka rozciągają fundusze hedgingowe. Lokują one kapitał nie tylko na „klasycznym” rynku akcji. Mogą inwestować także na rynku terminowym — m.in. w kontrakty terminowe czy opcje. Są to produkty finansowe, które pozwalają umówić się dziś na transakcję, która odbędzie się jutro. To oznacza, że te instrumenty określają, ile, czego i za jaką cenę na ich podstawie można kupić w przyszłości. Kontrakty terminowe różnią się jednak od opcji. Te pierwsze zakładają zrealizowanie transakcji. Opcje zaś dają możliwość zrealizowania transakcji na określonych wcześniej warunkach, jednak nie trzeba z niej skorzystać. Wszystko zależy od tego, czy wcześniej ustalona cena jest niższa od tej, którą teraz oferuje rynek, czy też nie.

Dodatkowo fundusze zazwyczaj mogą przyjmować tak zwaną krótką strategię. To oznacza, że sprzedają dziś walory, których jeszcze nie posiadają. Pożyczają je od maklera i muszą je dopiero kupić, żeby mu oddać. Jeśli cena papierów spadnie — są do przodu. Ponadto często korzystają z dźwigni finansowej, czyli inwestują więcej, niż wynosi wartość posiadanych przez nie aktywów. Używają do tego zaawansowanych struktur finansowych.

Na polskim rynku fundusze hedgingowe dopiero raczkują. Co innego w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten sektor działa prężnie od wielu lat. Klienci hedge’ów przekonali się, że można na nich bardzo dużo zarobić, ale można też wszystko stracić. W ostatnim czasie świetnie prosperujące fundusze hedgingowe należące do Bear Stearns, piątego amerykańskiego banku inwestycyjnego, wystąpiły o ochronę przed wierzycielami, co w praktyce oznacza bankructwo. O porażce zdecydowała zbyt duża ekspozycja na rynku papierów zabezpieczonych hipotekami w Stanach Zjednoczonych.

Pod parasolem

Warto także wspomnieć o produktach strukturyzowanych. Te najprostsze składają się z opcji i papierów skarbowych. Aktywa są inwestowane w większości (70- 80 proc.) w bezpieczne papiery. W ten sposób może zagwarantować stabilność kapitału. Za resztę kupuje się opcje, które mają zapewnić inwestorowi bonus. Poziom ryzyka zależy od konstrukcji produktu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są także polisy inwestycyjne.

To oznacza, że fundusz inwestycyjny jest sprzedawany w formie polisy na życie bądź dożycie. Prawo traktuje takie produkty jak polisy ubezpieczeniowe. W konsekwencji nie podlegają więc one podatkowi od dochodów kapitałowych, czyli tak zwanmu podatkowi Belki.

Podobnie jest z parasolami podatkowymi. Są one znacznie prostsze niż polisy. Fundusze po prostu łączą różne produkty w jeden fundusz, tworząc swego rodzaju duży fundusz z wieloma subfunduszami. W jego obrębie klient może swobodnie alokować swoje aktywa, nie płacąc podatku Belki za każdym razem, gdy pozbywa się jednostek jednego funduszu, by nabyć inne.

Wprawdzie obecny rząd obiecuje zniesienie podatku Belki, z pewnością jednak nie stanie się to przed upływem najbliższego roku. Warto więc przed nim uciec, przynajmniej do 2009 roku. l

PRODUKTY STRUKTURYZOWANE RÓŻNIĄ SIĘ OD KLASYCZNYCH FUNDUSZY

Klasyczny fundusz Produkt strukturyzowany

Styl zarządzania Zarządzany aktywnie. Osoba odpowiadająca za aktywa Zarządzany biernie. W momencie utworzenia produktu określona jest strategia, na bieżąco dostosowuje skład portfela do sytuacji rynkowej która pozostanie niezmienna do końca trwania inwestycji

Przedmiot inwestycji Papiery wartościowe; własnościowe i dłużne Zazwyczaj opcje egzotyczne i papiery skarbowe

Opłaty Oprócz opłat wstępnych fundusze klasyczne obarczone Trudno określić, bo produkt ma dużo ukrytych marż. są opłatami za zarządzanie. W przypadku krajowych Zazwyczaj pobierane są także opłaty wstępne produktów od 4 proc. dla funduszy akcyjnych do około 1 proc. dla tych, które działają na rynku obligacji

Płynność Fundusze inwestycyjne otwarte można Produkt mało płynny. Nawet jeśli można go zbyć, to zazwyczaj traci się niektóre kupić i sprzedawać w każdym momencie. uprawnienia (m. in. ochronę kapitału) końcowej daty wykupu W przypadku zamkniętych to zależy od konkretnego produktu

Ryzyko Zależy od przedmiotu inwestycji. Od bardzo Trudno określić, chyba że produkt gwarantuje wartość kapitału początkowego ryzykownych funduszy akcyjnych, po te o najmniejszych na koniec inwestycji wahaniach działające na rynku pieniężnym

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu