Możliwa chwilowa korekta

Marek Rogalski
opublikowano: 07-12-2006, 00:00

Na polskim rynku walutowym nadal bez większych zmian. Nic dziwnego — inwestorzy zwlekają z decyzjami, a część zaczyna realizować zyski i to w całym regionie. Węgierski forint powrócił powyżej 255 za euro. Na koniec sesji za euro płacono 256 forintów. Kurs EUR/PLN mimo prób nie zdołał przetestować poziomu 3,80. Na wykresie USD/PLN widać, jak coraz ważniejsze stają się wsparcia w okolicach 2,85-2,8550 zł. Na koniec sesji za euro płacono 3,81 zł, a za dolara 2,86 zł.

Udana aukcja 2-letnich obligacji OK1208 nie zrobiła większego wrażenia na inwestorach (popyt 10,43 mld zł, podaż 3,8 mld zł). Przetarg uzupełniający na kwotę 760 mln zł był równie udany. Bez większego echa przeszły też słowa wicepremier Zyty Gilowskiej, iż tegoroczny deficyt może być o 3-3,5 mld zł niższy od planu. Podobnie jak prognoza resortu gospodarki, który oczekuje w tym roku 5,5-procentowego wzrostu gospodarczego.

Widać wyraźnie, że rynek potrzebuje nowych impulsów. Wieści, które trafiają ostatnio na rynek, nie są dla inwestorów żadnym zaskoczeniem. Widać też pewne czynniki ryzyka. Z pierwszym trzeba liczyć się już dziś. Europejski Bank Centralny (ECB) ogłosi w czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych i opublikuje komunikat. Może w nim zasugerować, że ECB wstrzyma się na jakiś czas z podwyżkami stóp procentowych, chcąc ocenić efekty ostatnich posunięć. Drugi to piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Lepsze dane rynek odbierze jako sygnał, że w gospodarce nie jest tak źle. To z kolei oznaczałoby, że oczekiwania szybkich obniżek stóp procentowych przez tamtejsze władze monetarne Fed, były nieco na wyrost. W takim scenariuszu dolar mógłby się gwałtownie umocnić (choć tylko korekcyjnie). Wzrost wartości dolara osłabiłby waluty rynków wschodzących, w tym także złotego.

Ryzyko, że kurs dolara w najbliższych dniach wróci powyżej 2,90 zł, a euro wzrośnie do 3,8350 zł, jest dość duże. Ten ruch warto jednak wykorzystać do ponownej sprzedaży walut za złote. Do końca roku nasza waluta powinna pozostać mocna.

Marek Rogalski

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane