Możliwa chwilowa korekta

Marek Rogalski
opublikowano: 07-12-2006, 00:00

Na polskim rynku walutowym nadal bez większych zmian. Nic dziwnego — inwestorzy zwlekają z decyzjami, a część zaczyna realizować zyski i to w całym regionie. Węgierski forint powrócił powyżej 255 za euro. Na koniec sesji za euro płacono 256 forintów. Kurs EUR/PLN mimo prób nie zdołał przetestować poziomu 3,80. Na wykresie USD/PLN widać, jak coraz ważniejsze stają się wsparcia w okolicach 2,85-2,8550 zł. Na koniec sesji za euro płacono 3,81 zł, a za dolara 2,86 zł.

Udana aukcja 2-letnich obligacji OK1208 nie zrobiła większego wrażenia na inwestorach (popyt 10,43 mld zł, podaż 3,8 mld zł). Przetarg uzupełniający na kwotę 760 mln zł był równie udany. Bez większego echa przeszły też słowa wicepremier Zyty Gilowskiej, iż tegoroczny deficyt może być o 3-3,5 mld zł niższy od planu. Podobnie jak prognoza resortu gospodarki, który oczekuje w tym roku 5,5-procentowego wzrostu gospodarczego.

Widać wyraźnie, że rynek potrzebuje nowych impulsów. Wieści, które trafiają ostatnio na rynek, nie są dla inwestorów żadnym zaskoczeniem. Widać też pewne czynniki ryzyka. Z pierwszym trzeba liczyć się już dziś. Europejski Bank Centralny (ECB) ogłosi w czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych i opublikuje komunikat. Może w nim zasugerować, że ECB wstrzyma się na jakiś czas z podwyżkami stóp procentowych, chcąc ocenić efekty ostatnich posunięć. Drugi to piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Lepsze dane rynek odbierze jako sygnał, że w gospodarce nie jest tak źle. To z kolei oznaczałoby, że oczekiwania szybkich obniżek stóp procentowych przez tamtejsze władze monetarne Fed, były nieco na wyrost. W takim scenariuszu dolar mógłby się gwałtownie umocnić (choć tylko korekcyjnie). Wzrost wartości dolara osłabiłby waluty rynków wschodzących, w tym także złotego.

Ryzyko, że kurs dolara w najbliższych dniach wróci powyżej 2,90 zł, a euro wzrośnie do 3,8350 zł, jest dość duże. Ten ruch warto jednak wykorzystać do ponownej sprzedaży walut za złote. Do końca roku nasza waluta powinna pozostać mocna.

Marek Rogalski

DM TMS Brokers

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane