Możliwa większa stymulacja wzrostu gospodarczego Chin

opublikowano: 15-01-2019, 06:44

Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform ogłosiła jako cel „dobre rozpoczęcie” gospodarcze już w pierwszym kwartale, co może sygnalizować większą stymulację wzrostu przez rząd, informuje Reuters.

Komisja zapowiedziała umocnienie monitorowania sytuacji gospodarczej kraju, a także wykorzystanie rezerw w polityce gospodarczej.

Gospodarka Chin słabnie z powodu malejącego globalnego popytu i konfliktu handlowego z USA. Ostatnim sygnałem były najgorsze od dwóch lat wyniki eksportu i importu w grudniu.

We wtorek chińskie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że w tym roku planowane są większe wydatki fiskalne i większe cięcia podatków i opłat. Będą głównie dotyczyły mniejszych firm i przetwórców. 

Lian Weiliang, wiceszef Narodowej Komisji Rozwoju i Reform podkreślił, że priorytetem rządu jest stabilizacja zatrudnienia. Zapowiedział, że Chiny przyspieszą projekty inwestycyjne i emisje obligacji lokalnych rządów. Zastrzegł, że nie będzie „powodzi stymulacyjnej”.

Analitycy Capital Economics wskazują, że skala dotychczasowej stymulacji chińskiej gospodarki jest mniejsza niż w latach 2015-2016, co skutkowało dotychczas mniejszym ożywieniem.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu