Możliwa większa zmienność na rynku walutowym

Wojciech Smoleński/IDM
03-06-2009, 10:57

Po poniedziałkowym wybiciu górą rynek ma  problem z kontynuacją wzrostów. Dzisiaj indeksy poruszają się wewnątrz wczorajszych zakresów. Kontynuacja impulsu wzrostowego powinna nastąpić niedługo - prawdopodobnie po dzisiejszych danych makro z USA lub najpóźniej na  jutrzejszej sesji. Jej brak byłby sygnałem ostrzegawczym przed możliwą głębszą korektą testującą poniedziałkową lukę wzrostową.

Niepokojące jest to, że podczas ostatnich wzrostów indeksów rosły ceny opcji (mierzone indeksem VIX) - świadczy to o sporym popycie na opcje zabezpieczające przed spadkiem cen.    

Dolar nadal zachowuje się jak typowa waluta "carry" - gdy aktywa bardziej ryzykowne (od akcji po surowce) rosną, dolar traci. W najbliższym czasie ten schemat powinien być utrzymany. Eurodolar powinien być więc mocno skorelowany z indeksami, ropą i metalami. Tradycyjna waluta carry, czyli jen, zachowuje się podobnie. W ostatnim czasie do jena zyskuje najbardziej dolar australijski, który jest kupowany nie tylko ze względu na wyższe oprocentowanie. Australijska gospodarka, jako jedna z niewielu wśród krajów rozwiniętych, nadal się rozwijała w I kwartale (+0,4 proc.). Wzrost cen surowców dodatkowo wspiera dolara australijskiego. Przyśpieszenie wzrostów jakie miało miejsce na głównych parach walutowych jest charakterystyczne dla końcowych faz trendów. W najbliższych dniach zmienność powinna znacząco wzrosnąć i możliwe są silne wahania.          

Do końca tygodnia będą publikowane bardzo istotne dane makroekonomiczne. Dzisiaj poznamy indeksy PMI ze strefy euro oraz indeks ISM dla usług z USA. Ponadto publikowane będą dane o zamówieniach w przemyśle oraz na dobra trwa trwałego użytku z USA. Jutro trzy banki centralne (BOE, ECB, BOC) będą komunikować decyzję o stopach procentowych i innych instrumentach polityki monetarnej. W piątek publikowany będzie miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy.
 
EUR/PLN

Na złotym utrzymuje się męcząca konsolidacja w wąskim przedziale 4,44-4,50. Silniejsze ruchy obserwujemy na USD/PLN ze względu na dużą zmienność eurodolara. Rynek wydaje się obawiać większej korekty ostatnich wzrostów na rynkach światowych. Potwierdzeniem tego byłoby osłabienie powyżej 4,55 w przypadku nagłej zmiany nastrojów na giełdach i równoległego umocnienia dolara. Na razie zakres można wykorzystywać do otwierania pozycji krótkoterminowych.               
            

EUR/USD

Eurodolar ustanowił wczoraj nowy szczyt trendu przy 1,4330. Dzisiaj rano ten poziom był testowany (naruszony) i nastąpiła realizacja zysków jeszcze przed danymi PMI dla usług. Dane okazały się stosunkowo neutralne - dla strefy euro były wyższe od oczekiwań, ale dla Niemiec i Francji niższe - na EUR/USD nie było większej reakcji. Teraz uwaga się przesunie na popołudniowe dane z USA. O 14:15 publikowany będzie raport ADP z rynku pracy (prognostyk miesięcznego raportu publikowanego w piątek). Najsilniejsza reakcja może nastąpić o 16:00 po danych ISM i durable goods. Dane te mogą wpłynąć również na rynek akcji. Spodziewamy się zwiększonej zmienności i wyhamowania trendu wzrostowego.   

GBP/USD

Funt zachowuje się w ostatnich trzech dniach dość spektakularnie. Trwająca od końca kwietnia fala wzrostowa ma zasięg 22 figur. O sile trend świadczy zasieg i czas trwania pojawiających się korekt technicznych. Ruch wzrostowy ma szansę jeszcze trochę się przedłużyć, ale ryzyko wystąpienia silnej korekty jest coraz większe. Korekta o zakresie 4-5 figur będzie sygnałem odwrócenia trendu (chociaż w krótkim terminie będzie okazją do kupna). Dzisiejsze dane PMI dla usług z Wielkiej Brytanii okazały się lepsze od oczekiwań. Dobre dane są często pretekstem do realizacji zysków.                   

USD/JPY 

Dolarjen porusza się w ostatnich dniach w coraz węższym zakresie. Równoległa słabość dolara i jena sprzyjają utrzymaniu się równowagi na USD/JPY. Silniejsze ruchy w ramach wyraźnych trendów obserwujemy na innych parach jenowych. GBP/JPY naruszył dzisiaj psychologiczny opór w pobliżu 160. EUR/JPY przebił chwilowo szczyt z kwietnia i testował poziom 138. Kolejny nowy szczyt zrobiła para AUD/JPY. W najbliższym czasie spodziewamy się zwiększonej zmienności na parach jenowych. Trendy wzrostowe powinny wyhamować.                                             

Wojciech Smoleński
Autor jest specjalistą IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Smoleński/IDM

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Możliwa większa zmienność na rynku walutowym