Możliwe osłabienie złotego, w centrum uwagi expose i wotum dla rządu

Polska Agencja Prasowa SA
09-11-2005, 17:21

Złoty w środę osłabił się wobec euro i dolara, rentowność obligacji ponownie wzrosła, a dealerzy mówią o możliwym pogłębieniu osłabienia złotego i dalszym wzroście rentowności, gdyż rynek z zaniepokojeniem patrzy na nieformalną koalicję PiS-LPR-Samoobrona, która najprawdopodobniej poprze w czwartek rząd Kazimierza Marcinkiewicza.

Złoty w środę osłabił się wobec euro i dolara, rentowność obligacji ponownie wzrosła, a dealerzy mówią o możliwym pogłębieniu osłabienia złotego i dalszym wzroście rentowności, gdyż rynek z zaniepokojeniem patrzy na nieformalną koalicję PiS-LPR-Samoobrona, która najprawdopodobniej poprze w czwartek rząd Kazimierza Marcinkiewicza.

W czwartek uczestnicy rynku finansowego skoncentrują się na porannym expose premiera i wieczornym głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Marcinkiewicza.  

W środę po godzinie 16.30 euro wyceniano na 4,0120 zł wobec 4,0075 zł we wtorek, a dolara na 3,4210 zł wobec 3,4050 zł.

"Złoty kończy dzień powyżej 4,01 za euro, a jutro rynki będą skupione na expose premiera i tym co rząd będzie robił, aby utrzymać przychylność Samoobrony i LPR. Dlatego ewentualna zapowiedź spełniania żądań tych dwóch partii sprawia, że trudno będzie znaleźć coś pozytywnego dla polskiej waluty" - powiedział PAP dealer walutowy z PKO BP Filip Starowieyski.

"Możliwe, że w czwartek rynek podejdzie pod 4,04-4,05 zł za euro, gdyż dla lokalnych graczy czwartek będzie ostatnim dniem transakcji w tym tygodniu. Natomiast inwestorzy z Londynu mogą sprzedawać złotego w czwartek późnym wieczorem i w piątek" - dodał.

W piątek lokalny rynek będzie zamknięty z uwagi na Święto Niepodległości.

W czwartek po godz. 9.00 premier Kazimierz Marcinkiewicz wygłosi expose, a głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu zaplanowano na 19.30, ale możliwe jest opóźnienie tego momentu.

Jednak po środowych zapowiedziach liderów Samoobrony i LPR można się spodziewać, że oba te kluby poprą rząd Marcinkiewicza, a razem z poparciem klubu PiS wystarczy to do uzyskania wotum.

W środę po południu pogorszyła się sytuacja na rynku papierów dłużnych. 

"Do godz. 16.00 było spokojnie. Rano nawet mieliśmy lekkie  umocnienie obligacji. Obroty były stosunkowo niewielkie, jednak właśnie około 16.00 zaczęło się dziać. Mieliśmy falę wyprzedaży papierów, głównie ze strony inwestorów zagranicznych" - powiedział PAP Wojciech Labryga z BGŻ.

"Wygląda na to, że inwestorzy zagraniczni postanowili zredukować swoje pozycje przed czwartkowymi wydarzeniami w Sejmie" - dodał.

Około 16.30 dochodowość papierów dwuletnich wynosiła 4,93 proc. wobec 4,87 proc. na zamknięciu we wtorek. W przypadku pięcioletnich obligacji było to 5,46 proc. w porównaniu do 5,31 proc., a dziesięcioletnich 5,62 proc. w stosunku do 5,46 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Możliwe osłabienie złotego, w centrum uwagi expose i wotum dla rządu