Możliwe przedłużenie protestu związkowców w centrali Poczty Polskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-04-2005, 15:51

Związkowcy okupujący od wtorku jedną z sal w budynku Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej (PP) rozważająmożliwość przedłużenia protestu o kolejne 24 godziny, powiedział w środę PAP rzecznik prasowy Wspólnej Reprezentacji Związkowej (WRZ) w PP Jerzy Lach.

Związkowcy okupujący od wtorku jedną z sal w budynku Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej (PP) rozważająmożliwość przedłużenia protestu o kolejne 24 godziny, powiedział w środę PAP rzecznik prasowy Wspólnej Reprezentacji Związkowej (WRZ) w PP Jerzy Lach.

    Lach powiedział, że dyrektor generalny PP Tadeusz Bartkowiak zadeklarował w środę chęć wstrzymania restrukturyzacji i wynegocjowania pakietu socjalnego w ciągu miesiąca, jednak związkowcy uważają ten termin za mało realny.

    "Rozmawiamy na ten temat już od 6 miesięcy i nie zbliżyliśmy się do porozumienia ani o włos" - powiedział Lach.

    Blisko 70 związkowców nie opuściło we wtorek siedziby Dyrekcji Generalnej PP. Związkowcy postanowili wówczas, że zostaną tam 24 godziny. Protestują w ten sposób przeciwko planom restrukturyzacji firmy bez podpisanych gwarancji socjalnych.

    W siedzibie Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej trwały we wtorek rozmowy przedstawicieli związków zawodowych i Dyrekcji Generalnej z udziałem parlamentarzystów i przedstawicieli resortu infrastruktury. Dotyczyły one przyszłości Poczty Polskiej.

    Decyzja o pozostaniu w siedzibie Dyrekcji Generalnej jest decyzją Wspólnej Reprezentacji Związkowej (WRZ) - powiedział PAP rzecznik prasowy WRZ Jerzy Lach. Reprezentacja postanowiła również zaapelować do pracowników, by 29 kwietnia wzięli urlopy na żądanie i uczestniczyli od godz. 8 do 9 w pikietowaniu urzędów pocztowych w całej Polsce. Na 4 maja ma zostać ogłoszone pogotowie strajkowe.

    Dyrektor generalny zadeklarował gotowość do podpisania pakietu socjalnego w jak najszybszym czasie, jednak, aby te rozmowy zakończyły się sukcesem potrzebna jest wola obu stron, powiedział w środę PAP rzecznik prasowy PP Marcin Anaszewicz.

    Dodał, że w warszawskim Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczym trwają negocjacje na temat pakietu osłon socjalnych dla pracowników Poczty Polskiej.

    Przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Janusz Piechociński (PSL), który brał udział we wtorkowych rozmowach, napisał w oświadczeniu przesłanym PAP w środę m.in.:

    "Z przykrością stwierdzam, że wczorajsze spotkanie było tylko taktycznym sposobem na rozpoczęcie okupacji części budynku Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej. Apel liderów związkowych aby wdrożyć strajk włoski w formie bezpłatnych urlopów na żądanie tak naprawdę godzi w interesy Poczty Polskiej i jej pracowników. Poczta Polska nie jest już na rynku usług pocztowych monopolistą w związku z tym każde ograniczenie w funkcjonowaniu Poczty Polskiej służyć będzie tylko i wyłącznie jej konkurentom. Dyskusja o pakiecie socjalnym i procesie restrukturyzacji firmy nie może odbywać się pod pistoletem strajkowym".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Możliwe przedłużenie protestu związkowców w centrali Poczty Polskiej