Możliwe zwiększenie transzy PKO BP dla inwestorów indywidualnych

opublikowano: 12-10-2004, 09:32

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie wyklucza zwiększenia transzy akcji banku PKO BP SA przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych o walory z puli rezerwowej stanowiącej 10% oferty po tym, jak resort zwiększył o około połowę wartość lokaty prywatyzacyjnej banku, zapowiedział we wtorek minister skarbu Jacek Socha.

Minister przypomniał w wywiadzie dla radia PiN, że MSP pozostawiło sobie w ofercie 30% akcji PKO BP pulę specjalną w wysokości 10% oferowanych akcji, która daje możliwość przesunięć między transzami.

„W zależności od popytu, który się w tej chwili utworzy wśród indywidualnych inwestorów w domach maklerskich, krajowych instytucjonalnych i instytucjonalnych zagranicznych, dokonamy analizy i przesunięć. Mogę powiedzieć, że jeżeli w domach maklerskich wśród inwestorów indywidualnych będzie duży popyt, dostaną również sporą pulę” – powiedział Socha.

Podkreślił, że inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na maksymalnie 25 tys. akcji PKO BP w biurach maklerskich od 22 października.

„W związku z tym, jeżeli popatrzymy na wyceny, które są między 16 a dwadzieścia kilka złotych, to 20 tys. zł daje możliwość posiadania kilkuset, do 1 tys. akcji” – powiedział minister.

Socha potwierdził, że średnia wysokość lokaty prywatyzacyjnej, którą przyjmowało w poniedziałek 950 placówek PKO BP, wyniosła bliski 17 tys. zł wobec maksymalnego pułapu 20 tys. zł dla takich depozytów.

Oprócz lokat prywatyzacyjnych w łącznej wysokości 1,1 mld zł, akcje największego banku detalicznego będą dostępne dla inwestorów w biurach maklerskich w trzech transzach.

Pierwsza z nich, to transza krajowych inwestorów instytucjonalnych, opiewająca na 90 mln akcji, czyli 30% oferty. Deklaracje nabycia akcji w tej transzy będą przyjmowane od 22 października do 3 listopada do godz. 16:00.

Prospekt banku przewiduje, że wstępny przydział akcji dla tej grupy inwestorów zostanie dokonany 3 listopada, natomiast ostateczny przydział jest przewidziany na 9 listopada.

Z kolei dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych przewidziano 105 mln akcji (35% oferty). Deklaracje nabycia akcji w tej transzy będą przyjmowane od 22 października do 3 listopada do godz. 16:00. Wstępny przydział akcji zostanie dokonany 3 listopada, natomiast ostateczny przydział jest przewidziany do 9 listopada.

Harmonogram prywatyzacji banku przedstawiony wcześniej przez MSP przewiduje, że ustalenie przedziału cenowego dla procesu budowania księgi popytu odbędzie się 22 października, sesja rozliczeniowa dla inwestorów indywidualnych odbędzie się na giełdzie 6 listopada, a pierwsze notowanie akcji banku jest wyznaczone na 10 listopada.

tom/mik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Możliwe zwiększenie transzy PKO BP dla inwestorów indywidualnych