Możliwość fiaska misji Belki nie ochłodziła GPW

Piotr Kuczyński
31-03-2004, 00:00

Choć wtorek w USA zakończył się wzrostem indeksów, już dawno nie widziałem tak nudnej sesji. Rynek nie miał katalizatora, który wymusiłby większe zaangażowanie inwestorów. Indeks zaufania nieco spadł w marcu, ale dane z lutego zweryfikowano w górę. Nieco gorzej zachowywał się sektor TMT pod wodzą Intela, który zgodził się zapłacić 255 mln USD za naruszenie praw patentowych. Indeks S&P 500 naruszył opór techniczny, ale wolumen był tak mały, że trudno uznać to za znaczące. Wyraźnie jednak rośnie prawdopodobieństwo, że przed danymi z rynku pracy opór zostanie przełamany, a indeksy wejdą w trend boczny.

Dzisiaj w czasie sesji na GPW zobaczymy jedynie dane z Eurolandu. Nie spodziewam się, by miały duży wpływ na rynek, ale w oczekiwaniu na dane z USA (zostaną podane o 17.00) powinny służyć za drogowskaz. Posiedzenie OPEC też może wpłynąć na rynki, bo Arabia Saudyjska może nalegać na wprowadzenie cięć wydobycia ropy.

U nas kończy się posiedzenie RPP. Rada stóp nie zmieni, ale będziemy czekali na komunikat. Groziła wszak, że może zmienić nastawienie na restrykcyjne i myślę, że to podtrzyma. Jeśli się tak stanie, giełda powinna zareagować zniżką indeksów. Nie wiadomo też, co będzie z planem Hausnera. Poza tym trzeba brać pod uwagę, że nie tylko wzrost cen surowców i słaby złoty, ale i wejście do Unii Europejskiej grozi wzrostem inflacji. I nie łudźmy się, że akcje UOKiK i NBP coś tutaj zmienią. Tego typu działania jako żywo przypominają mi inspekcje robotniczo-chłopskie z czasów PRL. Nie można ukarać nikogo za podnoszenie cen, jeśli nie udowodni mu się zmowy z innymi.

Rynki finansowe już zdyskontowały kandydaturę Marka Belki. Wczoraj jednak widać było, że kandydat nie bardzo ma z kim rozmawiać. Komentarze na temat jego kandydatury były różne, ale w wielu z nich widzę wątpliwości, o których i ja pisałem. Poza tym SLD mówi o poparciu dla Belki, bo nie chce zrażać do siebie prezydenta, ale podejrzewam, że zrobi wszystko (nie musi robić dużo, bo Marek Belka może sam zrezygnować), by ta kandydatura przepadła, a premierem został Józef Oleksy. Nawiasem mówiąc, nie bardzo rozumiem intencje prezydenta desygnującego kandydata, który będzie miał bardzo wątłe poparcie.

Trzeba brać pod uwagę, że rynki finansowe lepiej przyjęłyby misję Oleksego, który odniósłby sukces, niż ewentualną porażkę Belki. Jednak po wczorajszym oświadczeniu SDPL, chcącej rządu ponadpartyjnego i zapowiadającej, że nie poprze kandydatury Oleksego, szanse na stworzenie nowego gabinetu są znikome. Poza tym SDPL, tak jak UP, mówi o uzupełnienie planu Hausnera o program socjalny. Powiedzmy sobie szczerze: tego programu już nie ma. Obawiam się, że możliwa jest wersja koalicji SLD–UP–PSL (bez Hausnera), albo przyspieszone wybory — w obu przypadkach rynki finansowe zareagowałyby gwałtownie.

Inwestorzy na GPW wiedzieli wczoraj, że w USA indeksy były tuż pod niezwykle ważnymi oporami i mogły się od nich odbić. Poza tym rynki Eurolandu korygowały się. Nie była to atmosfera sprzyjająca bykom, ale rynek wydawał się nie dostrzegać zagrożeń i wierzyć, że misja Belki zakończy się powodzeniem. Albo — co jest bardziej prawdopodobne — zagranica ma swój plan i zrealizuje go nawet bez Belki.

Wczorajszego wzrostu nie traktowałbym zbyt poważnie (za mały obrót i aktywność rynku), ale sygnalizuje on, że podaż jest bardzo spokojna, a popyt ma przewagę i może z rynkiem zrobić, co chce. Poza tym na wykresach widać wyraźne techniczne sygnały kupna. Trzeba jednak pamiętać, że wydarzenia polityczne mogą w każdej chwili doprowadzić do przeceny. Może również niepokoić to, że indeks cenowy jest w ostatniej podfali końcowej fali hossy, a taka podfala może równie dobrze trwać długo, jak i skończyć się zupełnie nieoczekiwanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Możliwość fiaska misji Belki nie ochłodziła GPW