Możliwości inwestowania są za słabo wykorzystane

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 29-10-2002, 00:00

Na konferencji, zorganizowanej w ubiegłym tygodniu przez firmę lea- singową ING Lease, Kancelarię Prawniczą Salans, DTZ, Davis Lagdom Polska oraz KPMG, poruszano zagadnienia z zakresu inwestowania na polskim rynku nieruchomości. Uczestnicy omówili problematykę dotyczącą przede wszystkim leasingu nieruchomości. Przedstawiono także bieżące problemy związane z podatkami i hipotekami oraz znowelizowaną ustawą o ochronie środowiska.

— Możliwości inwestowania na polskim rynku są bardzo duże. Występuje tu spory popyt na wszelkiego rodzaju usługi związane z rynkiem nieruchomości — przekonuje Krzysztof Bielecki, prezes ING Lease Polska.

Jednak większość inwestorów boryka się z problemami wynikającymi z wolnego tempa rozwoju polskiej gospodarki oraz wadliwych lub niepełnych uregulowań prawnych. Istotną przeszkodą dla inwestorów zagranicznych pozostaje uzyskanie zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na zakup nieruchomości. Następnym utrudnieniem jest procedura związana z księgami wieczystymi, na wpisy do których często trzeba czekać kilka miesięcy.

Według Krzysztofa Bieleckiego, brakuje także rozwiązań, przyspieszających obrót nieruchomościami.

— Sytuacja jednak zmienia się powoli na korzyść. Powołana została instytucja escrow, czyli rachunku powierniczego, w którym kupujący i sprzedający może zdeponować papiery oraz pieniądze służące do zawarcia transakcji. Dla firm lea- singowych jest to szczególnie istotne w przypadku nieruchomości z prawem użytkowania wieczystego. Tutaj do faktycznego przejścia własności dochodzi dopiero po uprawomocnieniu się wyroku sądu, czyli po dokonaniu wpisu w księdze wieczystej, a nie w momencie podpisywania aktu notarialnego — wyjaśnia Krzysztof Bielecki.

Zdaniem Krzysztofa Bieleckiego, ostateczny kształt rynku nieruchomości po przystąpieniu Polski do UE zależy od naszego rządu.

— Unia toleruje różnice w zakresie gospodarki nieruchomościami. Wciąż istnieją w państwach unijnych restrykcje co do nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Mam nadzieję, że Polacy zmienią także swoje podejście do inwestycji w grunty nierolne, ponieważ to nie ma nic wspólnego z wykupem ziemi. Chodzi tutaj tylko o dobrą inwestycję — twierdzi Krzysztof Bielecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Możliwości inwestowania są za słabo wykorzystane