Możliwy kompromis w OPEC+ zbija ceny ropy

  • PAP
opublikowano: 15-07-2021, 09:44

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje. Analitycy wskazują, że na rynkach pojawiła się nadzieja po informacji o możliwym porozumieniu o zwiększeniu produkcji w OPEC+, ale niepewność nadal się utrzymuje.

fot. Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 72,11 USD, niżej o 1,38 proc. W środę WTI zanotowała spadek o 2,8 proc., największy od połowy maja.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 73,90 USD za baryłkę, niżej o 1,15 proc. Podczas zeszłej sesji cena Brent spadła o 2,3 proc.

Agencja Reutera podała w środę, powołując się na źródła, że Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie są bliskie osiągnięcia kompromisu w sprawie polityki OPEC+, co powinno odblokować porozumienie w sprawie dostaw większej ilości ropy na rynek. Według innych źródeł zbliżonych do OPEC+ rozmowy są nadal w toku.

Źródło Reutersa w OPEC+ poinformowało, że Rijad zgodził się na prośbę Abu Dhabi o ustalenie poziomu bazowego ZEA – poziomu, od którego obliczane są cięcia w ramach umowy OPEC+ w sprawie ograniczeń dostaw – na 3,65 mln b/d od kwietnia 2022 r., w porównaniu z 3,168 mln b/d obecnie.

Ministerstwo Energetyki ZEA wydało oświadczenie potwierdzające rozmowy, ale stwierdziło, że nie osiągnięto jeszcze porozumienia z całym OPEC+. Chociaż konkretne szczegóły nie są znane, Goldman Sachs ocenił, że porozumienie byłoby „katalizatorem zwyżkowym” i pomogłoby usunąć ryzyko potencjalnej wojny cenowej.

„Nowa niepewność co do ratyfikacji OPEC+ i możliwość dalszych komplikacji, jeśli inni członkowie będą dążyć do wyższych poziomów bazowych, utrzymuje napięcie. Impas w rozmowach OPEC+ i złowrogi cień wariantu delta Covid-19 sprawiły, że rynek jest bardziej podatny na zmienność, ale środowa wyprzedaż zapasów paliw w USA może zostać zrekompensowana w nadchodzących dniach” – powiedziała Vandana Hari, założycielka Vanda Insights.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na początku lipca Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej partnerzy (OPEC+) nie byli w stanie dojść do porozumienia w sprawie zwiększenia produkcji surowca na sierpień i kolejne miesiące, a po odwołaniu kolejnej tury negocjacji, rozmowy nt. zwiększenia produkcji znalazły się w głębokim impasie.

Zanim rozmowy załamały się, Arabia Saudyjska zaproponowała koalicji stopniowe zwiększenie od sierpnia do końca przyszłego roku produkcji o 5,8 mln baryłek dziennie, w miesięcznych ratach po 400 tys. baryłek.

Jednak Zjednoczone Emiraty Arabskie zablokowały porozumienie, twierdząc, że poprą przedłużenie paktu tylko wtedy, gdy nastąpią korekty ich własnych kwot, które, jak twierdzi kraj, są nieadekwatne. Obecnie dla ZEA przewidziane jest dostarczanie na rynki 3,2 mln baryłek ropy dziennie, a chcą one korekty tego limitu do ok. 3,8 mln b/d.

W środę swój raport o zapasach paliw przedstawił Departament Energii (DoE).

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 7,9 mln baryłek, czyli o 1,77 proc. do 437,58 mln baryłek - poinformował amerykański DoE.

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,04 mln baryłek, czyli o 0,44 proc. do 236,53 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 3,66 mln baryłek, czyli o 2,64 proc. do 142,35 mln baryłek - podał DoE.

To już 8. z kolei tygodniowy spadek amerykańskich zapasów ropy - najdłuższa seria spadkowa od stycznia 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane