Możliwy wzrost na otwarciu sesji na GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 09-09-2005, 09:25

Piątkowa sesja ma szansę rozpocząć się umiarkowanym wzrostem indeksów, o ile niezła koniunktura z otwarcia rynków zachodnioeuropejskich utrzyma się do startu notowań na GPW. Węgierski BUX i nasze futures na WIG20 również wystartowały na plusach.

Piątkowa sesja ma szansę rozpocząć się umiarkowanym wzrostem indeksów, o ile niezła koniunktura z otwarcia rynków zachodnioeuropejskich utrzyma się do startu notowań na GPW. Węgierski BUX i nasze futures na WIG20 również wystartowały na plusach.

Prawdopodobna zwyżka nie powinna być jednak zbyt duża, bo do szczytu 2328 pkt z ubiegłego piątku brakuje niewiele. WIG20 musiałby zyskać tylko 0,73 proc. Wydaje się, że indeks mógłby wspiąć się wyżej tylko wtedy, gdyby do akcji wkroczyli inwestorzy zagraniczni. Na to się jednak raczej nie zanosi.

Z drugiej jednak strony, zagranica często lubi zaskakiwać nagłym pojawieniem się na rynkach naszym i węgierskim (i równie szybkim odwrotem), co obrazuje gwałtowny wzrost obrotów. Jednak ostatni tego typu przypadek był sygnalizowany. Gigantyczne obroty 1,4 mld zł na akcjach z WIG20 sprzed tygodnia, zostały poprzedzone skromniejszymi, ale i tak robiącymi duże wrażenie 995 mln zł w czwartek i 875 mln zł ostatniego dnia sierpnia.

Tymczasem ostatnie dni tego tygodnia przynoszą spadek aktywności inwestorów. Obroty gasną, rynek coraz wyraźniej pogrąża się w konsolidacji pod szczytem. Krajowi inwestorzy pozbawieni wsparcia funduszy zagranicznych mogą co najwyżej starać się utrzymywać ceny na w miarę wysokim poziomie. Nie jest jednak możliwe bicie rekordów hossy wyłącznie za pomocą popytu krajowego. Z tego względu wydaje się, że piątek przyniesie dalszy ciąg stabilizacji. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu