Możliwy zintegrowany system energii w Europie Środkowo-Wschodniej

PAP
opublikowano: 08-02-2012, 15:14

Do końca tego roku możliwe jest połączenie energetyczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej poprzez mechanizm "market coupling" - powiedział dziennikarzom Grzegorz Onichimowski, prezes Towarowej Giełdy Energii.

"Wspólnie z Ministerstwem Gospodarki i operatorem mamy uzgodnione stanowisko: jesteśmy za uczestnictwem w budowie unijnego modelu +market couplingu+ do roku 2014, ale to powinno być rozwiązanie do zastosowania na wszystkich polskich unijnych granicach" - powiedział Onichimowski.

"Jest inicjatywa trzech krajów: Czech, Słowacji i Węgier, do której chcemy się włączyć, tworząc +market coupling+ między tymi krajami. Swoje zainteresowanie deklaruje jeszcze Rumunia. Widzielibyśmy jeszcze w tym przynajmniej jeden kraj (Niemcy - przyp. PAP). Chcemy w tym procesie bardzo uczestniczyć" - dodał.

Zaznaczył, że zbudowanie mechanizmu wspólnego obliczania cen nie będzie problemem, a konieczne jest ustalenie zasad uzgadniania zdolności przesyłowych.

"Jesteśmy zainteresowani pod warunkiem, że cały region jest włączony i wszyscy możemy czerpać korzyści" - powiedział.

Poinformował, że możliwe jest uruchomienie mechanizmu "market coupling" w Europie Środkowo-Wschodniej do końca tego roku.

"Mamy nadzieję, że jesteśmy w stanie wdrożyć ten środkowo-wschodni rynek do końca tego roku, jeśli odpowiedź wszystkich stron byłaby pozytywna" - powiedział Onichimowski.

Market coupling to połączenie mocy dostępnych na krajowych rynkach energii w jeden zintegrowany system oraz przepływy energii oparte na różnicach cen energii na współpracujących giełdach energii.

Pod koniec 2010 roku ten mechanizm połączył Towarową Giełdę Energii i skandynawską giełdę energii Nord Pool Spot. Członkowie tych giełd korzystają ze zdolności przesyłowych połączenia polsko-szwedzkiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane