Można palić w restauracjach

WIS
opublikowano: 09-04-2010, 00:00

Parlament okazał się łaskawy dla 9 mln palących Polaków i kilkudziesięciu tysięcy restauratorów.

Parlament okazał się łaskawy dla 9 mln palących Polaków i kilkudziesięciu tysięcy restauratorów.

Całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych nie będzie. Sejm zakończył wreszcie prace nad budzącą wielkie kontrowersje ustawą antytytoniową. Jej ostateczna wersja, uwzględniająca senackie poprawki, dość łagodnie traktuje palaczy i branżę gastronomiczno-rozrywkową.

Parlament zdecydował, że właściciele restauracji z co najmniej dwiema salami będą mogli jedną z nich przeznaczyć dla osób palących, pod warunkiem że będzie ona zamknięta i wentylowana.

Restauratorzy, którzy mają jedną salę lub lokal mniejszy niż 100 mkw., mogą utworzyć w jego otoczeniu palarnię.

Palarnie będą mogły powstawać także w hotelach i obiektach służących obsłudze podróżnych. Nie będzie ich można tworzyć w szkołach, zakładach opieki zdrowotnej i placówkach oświaty.

Co ciekawe, ustawa wprowadza zakaz palenia w taksówkach, samochodach służbowych, w publicznych miejscach wypoczynku i zabawy dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej.

Firmy tytoniowe oceniają ustawę w obecnym kształcie jako "zdroworozsądkową", choć mają do niej uwagi.

— Ze zdumieniem przyjęliśmy fakt odrzucenia poprawki senackiej dotyczącej objęcia odpowiednimi regulacjami e-papierosów — mówi Michał Mierzejewski, dyrektor ds. korporacyjnych Philip Morris Polska.

— Wbrew stanowisku rządu, wygrał lobbing e-papierosów, czyli alternatywnych form dostarczania nikotyny — mówi Krzysztof Kępiński z British American Tobacco Polska.

Los ustawy spoczywa teraz w rękach prezydenta. W kuluarach sejmowych nie brak głosów, że może ją zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

— Prezydent zapozna się z ustawą i różnymi opiniami na jej temat. W wymaganym terminie przedstawi swoje stanowisko — mówi Paweł Wypych, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, według którego prace parlamentarne nad ustawą miały "zadziwiający" przebieg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Można palić w restauracjach