Można przebierać w nowych ofertach

Kamil Zatoński
opublikowano: 20-06-2006, 00:00

Silna korekta na warszawskiej giełdzie nie spustoszyła rynku pierwotnego. Latem będzie w czym wybierać.

W ubiegłym tygodniu zakończyły się zapisy na walory Gino Rossi i Mispolu. Dziś debiut Pamapolu i początek zapisów na akcje Inwest Consulting. Jutro rozpoczyna się book building Intersportu. Nie ma tygodnia, by do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) nie wpłynął przynajmniej jeden prospekt emisyjny nowej spółki. Podobnie więc jak przed rokiem letnie miesiące obfitować będą w oferty pierwotne. Na razie cieszą się one dużym powodzeniem. Jednak pogorszenie koniunktury na rynku wtórnym nie pozostaje bez wpływu na apetyty spółek, zmuszając niektóre z nich (Eurofilms, Mispol) do ustalania niższych cen emisyjnych.

W KPWiG na zatwierdzenie czeka 14 aktualnych prospektów emisyjnych. Będą kolejne. Tylko na zaplanowanym na piątek „IPO Day” na GPW inwestorom zaprezentują się cztery firmy (Eurotel, ABM Solid, Monnari Trade i Mewa), które jeszcze nie mają dokumentów ofertowych.

W najbliższym kwartale największą ofertę przeprowadzi fundusz 5E Holding (250 mln EUR). Po co najmniej 100 mln zł chcą sięgnąć Pol-Aqua i Famur, a po kilkadziesiąt milionów złotych m.in. Action i Seko. Pozostałe oferty będą skromniejsze, a dominować powinny te o wartości do 20 mln zł. Wśród spółek czekających na zgodę nadzoru najsilniej reprezentowany jest sektor IT. Są to dystrybutorzy sprzętu (Action i AB) i producenci oprogramowania (Unima2000, Qumak Sekom).

Kilka spółek chce podążyć szlakiem przetartym przez konkurentów. I tak do Graala i Wilbo chce dołączyć chojnicki przetwórca ryb — Seko. Fota uzupełni stawkę największych niezależnych dystrybutorów części zamiennych do aut (na GPW notowani są już JC Auto i InterCars). Famur, producent maszyn i urządzeń dla górnictwa, który kilka dni temu pochwalił się wynikami za 2005 r. (649 mln zł przychodów i 94 mln zł zysku netto), nie uniknie zapewne porównań z Kopeksem. Na giełdę zmierza też Hyperion, spółka o profilu działalności zbliżonym do Spraya.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Można przebierać w nowych ofertach