Czytasz dzięki

Można zaoszczędzić na podatkach

Aleksander Kot
opublikowano: 25-05-2009, 00:00

Dużą częścią kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa są obciążenia podatkowe. W okresie prosperity firmy rozliczają je po dokonaniu transakcji i nie traktują jako obszaru, gdzie można szukać oszczędności.

Ale w czasie kryzysu planowanie podatkowe pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale i zwiększyć płynność finansową firmy. Dzięki temu można uniknąć cięcia kosztów w ważnych dla jej działalności strefach takich jak badania i rozwój czy inwestycje.

Nim firma zacznie planowanie podatkowe, musi przejść przez kilka etapów. Najpierw jest wstępna procedura. Ważne, by podatki włączyć do planowania biznesowego przedsiębiorstwa. Należy też zidentyfikować obszary ryzyka i optymalizacji. A po wdrożeniu rozwiązań powinno się dokonywać okresowego przeglądu podatkowego. Oszczędności należy szukać przede wszystkim w transakcjach, związanych z podstawową działalnością operacyjną.

Można także rozważyć przejście na deklaracje kwartalne VAT. Pozwala to wyeliminować finansowanie VAT w dużych transakcjach sprzedaży i poprawia płynność finansowania, bo VAT może być odzyskany nim trzeba go zapłacić.

W czasach kryzysu rośnie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Ale prawo pozwala w takim przypadku skorygować podatek należny. Chodzi o tzw. ulgę na złe długi.

Po nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług z 1 grudnia 2008 r. warunki korzystania z tej ulgi się zmieniły i prostsza jest procedura. Podstawą do skorzystania z ulgi jest uprawdopodobnienie nieściągalnej wierzytelności.

Zachodzi ono, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od terminu spłaty.

Ulgę można też stosować w podatku dochodowym — za koszt uzyskania przychodu można uznać nieściągalną wierzytelność. Zastosowanie tej ulgi w połączeniu z odpisem CIT pozwala odzyskać 34 proc. należności. Dzięki temu jest to narzędzie równie efektywne jak faktoring czy windykacja.

Przy dużych transakcjach problemem może być podatek od czynności cywilnoprawnych. Ale wystarczy dobrze zaplanować transakcję, by go uniknąć.

Aleksander Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksander Kot

Polecane