MPEC jednak zwróci 10 mln zł spółdzielniom

Grzegorz Zięba
opublikowano: 24-12-2002, 00:00

BiaŁystok. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Białymstoku będzie musiało oddać około 10 mln zł spółdzielniom mieszkaniowym — zdecydował Sąd Najwyższy. Według sądu, MPEC bezprawnie podwyższył w 1999 r. stawki za dostarczane ciepło.

Władze miasta nie wypowiadają się na temat kłopotów, które czekają ich spółkę ciepłowniczą.

— Jest jeszcze za wcześnie. Czekamy na uzasadnienie wyroku — mówi Leszek Kolasiński, rzecznik prezydenta Białegostoku.

Według niego, ta sprawa nie wpłynie na zmianę budżetu miasta, który wynosi około 562 mln zł, chociaż MPEC wpłacał do tej pory około 1 mln zł rocznie. Ryszard Dobrowolski, prezes białostockiego MPEC-u, uważa, że wypłata takiej kwoty nie załamie również budżetu firmy.

— Nasze obecne obroty sięgają 150 mln zł rocznie — mówi Ryszard Dobrowolski.

Przyznaje jednak, że 10 mln zł, które spółka ma zwrócić spółdzielniom, w znacznym stopniu ograniczy remonty sieci ciepłowniczej. Tyle bowiem wynosi roczny budżet remontowy spółki.

— Będziemy dogadywać się z naszymi odbiorcami, by rozłożyć spłatę tej kwoty w ratach. Im też powinno zależeć na sprawnej sieci ciepłowniczej — dodaje Ryszard Doborwolski.

Spór firmy z odbiorcami toczył się od 1999 r., kiedy to MPEC ustalił nowe stawki opłat za ciepło. Zostały one zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energii. Na podpisanie nowych umów nie zgodziły się białostockie spółdzielnie mieszkaniowe. Mimo to, bojąc się zasądzenia odsetek karnych, wpłaciły wymaganą kwotę na konto MPEC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MPEC jednak zwróci 10 mln zł spółdzielniom