MPiPS: W 2006 r. rząd przeznaczy 500 mln zł na dożywianie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-11-2005, 18:25

500 mln zł przeznaczy rząd na dożywianie w przyszłym roku dzieci, a także osób starszych i chorych - podał w poniedziałek resort pracy i polityki społecznej zaznaczając, że jest to dwa razy więcej niż przeznaczono na ten cel w 2005 r.

500 mln zł przeznaczy rząd na dożywianie w przyszłym roku dzieci, a także osób starszych i chorych - podał w poniedziałek resort pracy i polityki społecznej zaznaczając, że jest to dwa razy więcej niż przeznaczono na ten cel w 2005 r.

Projektem ustawy o pomocy państwa w zakresie dożywiania dzieci i innych osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej - według nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do resortu - zajmował się Komitet Rady Ministrów.

Prawdopodobnie we wtorek projekt trafi na posiedzenie rządu.

"W przyszłym roku dodatkowe pieniądze pozwolą na zapewnienie posiłku wszystkim potrzebującym (w 2005 roku zabrakło na posiłek dla ok. 85 tysięcy dzieci i młodzieży) - czytamy w informacji ministerstwa. W expose premier deklarował, że chce by dożywianiem objętych zostało 1 mln dzieci i młodzieży. 

Kluczowa dla PiS, wielokrotnie zapowiadana w kampanii wyborczej ustawa o dożywianiu dzieci została przygotowana przez resort pracy i polityki społecznej. Rzecznik tego ministerstwa Andrzej Zybała podkreślił w rozmowie z PAP, że są to dodatkowe pieniądze dla gmin, które w ramach zadań własnych odpowiadają za organizowanie pomocy w dożywianiu. 

Zgodnie z propozycją - gminy organizujące pomoc społeczną mogą podwyższać kryterium dochodowe umożliwiające dostęp do posiłków (obecnie dostęp do pomocy żywnościowej mają dzieci z rodzin, gdzie dochód na osobę nie przekracza 474 zł, natomiast w przypadku jednoosobowych gospodarstw rodzinnych próg dochodowy został teraz podwyższony do 691 zł). Mają też otrzymać dotację na organizowanie nowych punktów pomocy (np. w przedszkolach, żłobkach, stołówkach organizacji charytatywnych itp.), a także na organizowanie transportu na dowóz posiłków do domów osób starszych, chorych, czy niepełnosprawnych, które w myśl propozycji będą mogły korzystać z dożywiania.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Dotychczas gminy, aby otrzymać pomoc z budżetu państwa, musiały same sfinansować to zadanie w 50 procentach. Od przyszłego roku system będzie bardziej elastyczny, ponieważ uwzględni możliwości finansowe gmin. W konsekwencji będą one mogły otrzymać nawet 80 procent kosztów dożywiania" - podaje resort MPiPS.

Do tej pory dożywianie organizowane było w ramach jednorazowych programów rządu. W 2005 roku na dożywianie przeznaczono około 250 mln zł; w 2004 roku - zaledwie 60 mln zł.

Jak poinformował PAP doradca ekonomiczny premiera Marek Zuber, pieniądze będą pochodziły z budżetu. "Po części są to oszczędności na administrację, też z dodatkowych wpływów, które uda się znaleźć minister finansów - być może także z programu mieszkaniowego, który zakłada dodatkowe wpływy z tytułu akcyzy i VAT-u. A część to pewnie będzie racjonalizacja wydatków w sferze socjalnej" - powiedział Zuber.

Dodał, że obecnie rząd rozważa by jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka tzw. becikowe, dla kobiet uprawnionych do świadczeń rodzinnych, był podniesiony z 500 do 800 zł. Oznaczałoby to dla budżetu wzrost wydatków o około 170 mln zł. (Obecnie na "becikowe" przeznacza się rocznie około 300 mln. zł.). Wcześniej była mowa o wypłacaniu "becikowego" w wysokości 1 tys. zł (od tego swe poparcie dla rządu Kazimierza Marcinkiewicza uzależniła Liga Polskich Rodzin).

Według informacji PAP, w resorcie pracy i polityki społecznej leży nowela ustawy o świadczeniach rodzinnych, w której przewiduje się m.in. wzrost "becikowego" z 500 do 1 tys. zł. 

Zuber nie wykluczył, że we wtorek rząd może zająć się także kwestią wydłużenia urlopów macierzyńskich z 16 do 20-22 tygodni.

Doradca szacuje, że realizacja tych założeń socjalnych rządu - to koszt rzędu około 1 mld - 1 mld 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane