MPiT oczekuje utrzymania w czerwcu tempa wzrostu cen na podobnym poziomie

  • PAP
opublikowano: 04-06-2019, 13:03

Wzrost cen utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego, wskazali w komentarzu do wtorkowych danych GUS nt. inflacji eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Oczekują oni utrzymania w czerwcu tempa wzrostu cen na zbliżonym poziomie.

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. wzrosły o 2,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. W kwietniu wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 2,2 proc. w ujęciu rocznym i 1,1 proc. miesiąc do miesiąca.

"Inflacja w maju 2019 r. wzrosła o 2,3 proc. (rdr). To o 0,1 pkt. proc. więcej niż w kwietniu, kiedy inflacja wyniosła 2,2 proc. Warto jednak zauważyć, że tempo wzrostu cen istotnie wyhamowało" - wskazali eksperci Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komunikacie przesłanym PAP.

MPiT dodało, że na majowy wynik wpłynął przede wszystkim wzrost cen paliw (4,1 proc. rok do roku); zwiększyły się też ceny żywności i napojów bezalkoholowych o 5,0 proc. rdr, spadły natomiast ceny nośników energii - 0,9 proc. w ujęciu rocznym.

"Sytuacja na rynku paliw wpisuje się w trend światowy wzrostu cen ropy, gdzie ropa WTI utrzymywała cenę ok. 70 dol. za baryłkę, jednak pod koniec miesiąca widoczny był jej spadek" - zaznaczył resort.

Mimo dalszego wzrostu cen paliw w maju, Polska pozostaje krajem z najniższymi cenami za Rumunią, Bułgarią i Litwą - wskazało MPiT.

Eksperci zaznaczyli, że wzrost cen "pozostaje w obszarze zgodnym z polityką monetarną" i utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego. Podkreślili, że stabilność cen przyczynia się do utrzymania wzrostu gospodarczego i zwiększenia dobrobytu.

"W kolejnym miesiącu oczekujemy utrzymania tempa wzrostu cen na zbliżonym poziomie" - oceniło MPiT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane