MPiT: tempo wzrostu cen żywności w marcu powinno być niższe niż w lutym

  • PAP
opublikowano: 15-03-2019, 12:25

W marcu 2019 r. oczekujemy wzrostu cen w transporcie; tempo wzrostu cen żywności powinno być umiarkowane i niższe od notowanego w lutym, ocenił resort przedsiębiorczości i technologii w komentarzu do piątkowych danych GUS nt. inflacji w lutym.

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w lutym br. inflacja wyniosła 1,2 proc. rdr, a wobec stycznia br. ceny wzrosły o 0,4 proc.

"Dane są zbliżone do formułowanych przed miesiącem oczekiwań MPiT" - podkreślił w komentarzu resort przedsiębiorczości.

Eksperci ministerstwa wskazali, że w lutym br., szybciej niż w styczniu, rosły ceny związane z użytkowaniem mieszkania, a także ceny w transporcie.

"W marcu 2019 roku oczekujemy sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia, a także wzrostu cen w transporcie. Tempo wzrostu cen żywności powinno być umiarkowane i niższe od notowanego w lutym" - ocenił resort. Dodał, że miesięczny wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych "powinien wynieść 0,3 proc., natomiast roczny 1,6 proc.".

Podobnie jak w latach ubiegłych, w lutym br. GUS dokonał aktualizacji systemu wag w koszyku na 2019 rok – zwiększył m.in. udział żywności, jak i dóbr i usług związanych z transportem. Natomiast znacząco spadł np. udział dóbr i usług związanych z użytkowaniem mieszkania czy zdrowiem - przypomniał resort.

W ocenie MPiT, zmiana wag może wpłynąć "na zmianę perspektyw inflacji w najbliższych miesiącach". "Szczególnie wobec wyższego udziału wydatków związanych z transportem i spodziewanym wzrostem cen w tej kategorii wydatków. Wyższy udział zarówno wydatków na żywność, jak i transport, powinien spowodować także wyższą zmienność wskaźnika w najbliższej przyszłości" - oceniono.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy