MPiT: w listopadzie roczny wskaźnik cen wyniesie ok. 2,6 proc.

  • PAP
opublikowano: 14-11-2019, 16:10

W listopadzie roczny wskaźnik cen wyniesie ok. 2,6 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrost wyniesie 0,1 pkt. proc. - oceniło w czwartkowym komentarzu do danych GUS Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2019 r. wzrosły o 2,5 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z wrześniem br. wzrosły o 0,2 proc. - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Usługi podrożały o 4,8 proc., a towary o 1,7 proc. rdr.

Eksperci MPiT podkreślili, że październikowe dane nt. inflacji wskazują na wyhamowanie wzrostu cen. "Wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych spadł w ubiegłym miesiącu do poziomu 2,5 proc. rok do roku i był najniższy od maja br." - stwierdzili. Zwrócili uwagę, że w porównaniu z październikiem 2018 r. ceny wzrosły o 2,5 proc., co oznacza spadek o 0,1 pkt. proc. wobec wrześniowych danych (2,6 proc. r/r).

"Dane są zbliżone do oczekiwań Ministerstwa formułowanych przed miesiącem oraz zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS" - podkreśliło MPiT. Jego analitycy zwrócili uwagę, że na spowolnienie rocznego wzrostu cen w październiku br., największy wpływ miały spadające kolejny miesiąc z rzędu ceny paliw (o 4,8 proc.). "W dalszym ciągu widoczne jest wygasanie dynamiki cen żywności, a październikowy, roczny wzrost cen w tej kategorii był najniższy od czerwca br." - stwierdzili.

W ocenie MPiT w listopadzie roczny wskaźnik cen wyniesie ok. 2,6 proc. "W ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrost wyniesie 0,1 pkt. proc. Wzrost cen w ujęciu rocznym spodziewany jest w kategoriach „łączność” oraz „restauracje i hotele”" - zaznaczyli eksperci resortu.

Według resortu w kierunku osłabienia presji inflacyjnej oddziaływać będzie oczekiwany dalszy spadek cen w transporcie – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym.

"Choć na przełomie 2019 i 2020 r. możliwe jest przyspieszenie dynamiki cen, co sygnalizuje m.in. NBP, to efekt ten powinien wyhamowywać w kolejnych miesiącach przyszłego roku" - ocenili eksperci MPiT. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane