MPWiK ma szansę na upublicznienie

Krzysztof Kluska
14-08-2002, 00:00

Biuro Zarządu Miasta poważnie rozważa posłanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na giełdę przy jednoczesnym zachowaniu kontroli miasta nad spółką.

Na początku 2003 roku stołeczne przedsiębiorstwa komunalne czekają poważne zmiany. Stołeczny Zakład Energetyki Cieplnej, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zostaną przekształcone w spółki akcyjne. To otworzy drogę do ich prywatyzacji.

Jednym z oryginalniejszych pomysłów miasta jest umieszczenie akcji stołecznego dostawcy wody w obrocie giełdowym.

Według Jacka Zdrojewskiego, wiceprezydenta stolicy, prywatyzacja przedsiębiorstw komunalnych jest jeszcze kwestią na tyle odległą, że nie ma na razie mowy o jakichkolwiek szczegółach.

— Najpierw we wszystkich tych firmach należy przeprowadzić gruntowną restrukturyzację — przekonuje Jacek Zdrojewski.

Prywatyzacja firm komunalnych jest — zdaniem członka BZM — o tyle skomplikowana sprawą, że miasto musi zachować nad przedsiębiorstwami kontrolę.

— W przypadku takiej firmy jak MPWiK, która dostarcza wodę całemu miastu, nie można sobie pozwolić na jej sprzedaż prywatnemu inwestorowi. O wiele lepszym rozwiązaniem jest ulokowanie części akcji spółki na giełdzie — dodaje Jacek Zdrojewski.

Pozwoli to jednocześnie na pozyskanie funduszy na rozwój firmy przy utrzymaniu kontroli miasta nad spółką.

Analitycy giełdowi, nie znając szczegółów zamierzeń władz miasta, odmawiają komentarzy na temat szans ulokowania spółki komunalnej na giełdowym parkiecie. Nieoficjalnie przyznają jednak, że może to być atrakcyjna propozycja dla giełdowych graczy.

— Takie firmy jak MPWiK nie upadną, a dodatkowo przynoszą zysk. Tu zainteresowania walorami spółki można się spodziewać sporego — twierdzi jeden z analityków, dodając, że takie rozwiązania sprawdzają się od lat np. we Francji.

W ubiegłym roku MPWiK zarobiło ponad 450 mln zł.

Dotychczas w Polsce podjęto jedną — skuteczną — próbę umieszczenia spółki komunalnej w publicznym obrocie: od 1998 roku na pozagiełdowym rynku CeTO kwotowane są akcje spółki Wodkan z Ostrowa Wielkopolskiego. Spółka powstała w 1992 roku w wyniku przekształcenia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Obecnie w obrocie znajduje się ponad 1,8 mln akcji spółki. Wodkan należy do holdingu spółek komunalnych o nazwie Holdikom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MPWiK ma szansę na upublicznienie