MR: liczymy na większą rolę amerykańskich firm w polskiej gospodarce

PAP
opublikowano: 19-04-2016, 14:20

Liczymy na większą rolę amerykańskich firm w polskiej gospodarce; siłą naszej gospodarki jest kapitał ludzki - mówił wiceminister rozwoju Paweł Chorąży podczas wtorkowej konferencji "Fabryki Przyszłości" zorganizowanej przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce (AmCham).

W ciągu najbliższych 2-4 lat wartość inwestycji amerykańskich w Polsce na pewno będzie rosła - powiedział PAP podczas konferencji prezes AmCham Tony Housh. "Coraz więcej amerykańskich firm działających w Polsce stawia tutaj na działalność badawczo-rozwojową" - zaznaczył. Dodał, że z wewnętrznych statystyk AmCham wynika, że blisko 50 tys. pracowników, inżynierów, informatyków zajmuje się działalnością badawczo-rozwojową w Polsce w firmach z amerykańskim kapitałem.

"Nasze relacje gospodarcze mogą tylko rosnąć, a produkcja będzie odgrywała wyjątkową rolę" - wtórował mu zastępca ambasadora USA w Polsce John C. Law. Jak powiedział podczas konferencji, polsko-amerykańskie relacje gospodarcze są jednym z czterech filarów stosunków między oboma krajami, obok bezpieczeństwa, demokracji i silnych więzów międzyludzkich budowanych na przestrzeni pokoleń.

"Cieszę się, że amerykańskie firmy odgrywają w Polsce bardzo istotną rolę. Mamy nadzieję, że ta rola będzie jeszcze większa" - deklarował z kolei wiceszef MR, zwracając się do amerykańskich inwestorów. Jak przekonywał, siłą polskiej gospodarki jest m.in. siła kapitału ludzkiego. "Dostęp do ludzi, którzy posiadają kwalifikacje, posiadają umiejętności, które mogą być stosunkowo łatwo wykorzystane przez firmy działające w naszym kraju" - podkreślił.

Zaznaczył, że Ministerstwo Rozwoju jest nowym resortem, który chce zmienić postrzeganie polskiej administracji. "Staramy się - i wyrazem tego jest plan odpowiedzialnego rozwoju - przełamać te silosy, które funkcjonują we wszystkich administracjach" - powiedział.

Jak podaje resort rozwoju, według wstępnych danych GUS obroty handlowe Polski z USA w 2015 r. wyniosły 9,7 mld dol. Dla porównania w 2014 r. było to 10,3 mld dol. Pozycja USA w handlu zagranicznym Polski wzrosła w ostatnich latach. USA były w 2015 r. dla Polski 12. partnerem w eksporcie z udziałem 2,3 proc. oraz 9. w imporcie z udziałem 2,7 proc. Dla porównania w 2008 r. Polska wyeksportowała towary do USA wartości 2,5 mld dol. (USA były 19. partnerem w eksporcie), import do Polski z USA wyniósł 4,6 mld dol. (11. partner w przywozie ogółem).

AmCham szacuje całkowitą wartość zaangażowania inwestycyjnego USA w Polsce na ok. 20-30 mld dol. i zatrudnienie ogółem na ok. 180 tys. Amerykańscy inwestorzy są obecni w Polsce od ponad 25 lat.

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland – AmCham) jest obecna w naszym kraju od 1990 roku. Zajmuje się promocją amerykańskich inwestycji w Polsce. Wśród członków AmCham jest obecnie ponad 320 firm z kapitałem amerykańskim, których łączne nakłady inwestycyjne przekroczyły 30 miliardów dolarów. Firmy te stworzyły ponad 200 000 miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane