MR oczekuje ok. 1-proc. wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu

  • PAP
opublikowano: 22-01-2020, 14:25

W styczniu 2020 r. oczekujemy ok. 1-proc. wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu - prognozują analitycy Ministerstwa Rozwoju.

Jak poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w grudniu 2019 r. wzrosła o 3,8 proc. rok do roku, w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 9,4 proc.

Analitycy Ministerstwa Rozwoju w swoim komentarzu zwrócili uwagę, że "w ujęciu narastającym w okresie styczeń-grudzień 2019 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 4,0 proc.". Podkreślili, że grudniowe dane, zgodnie z oczekiwaniami MR, były znacznie lepsze od tych notowanych w listopadzie 2019 r. (+1,4 proc. rok do roku).

W porównaniu z grudniem 2018 roku produkcja sprzedana przemysłu była w ubiegłym miesiącu wyższa w 24 (spośród 34) działach przemysłu. Sprzedaż rosła najszybciej w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 41,5 proc.), produkcji maszyn i urządzeń (o 10,0 proc.) oraz urządzeń elektrycznych (o 9,9 proc.). Spadek odnotowano m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 15,0 proc.). Dobre wyniki sektorów eksportowych sugerować mogą utrzymywanie się relatywnie silnej pozycji konkurencyjnej krajowych przedsiębiorstw w otoczeniu międzynarodowym - napisano.

Analitycy MR zaznaczyli, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu 2019 r. były wyższe niż przed rokiem o 1 proc., a w porównaniu z listopadem br. wzrosły o 0,1 proc. Ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły natomiast o 2,9 proc. rdr - dodali.

"W styczniu 2020 r., przy relatywnie wysokiej bazie odniesienia z roku ubiegłego, oczekujemy ok. 1-proc. wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu" - wskazali. Według nich "w kierunku pozytywnego zaskoczenia oddziaływać może znacząca poprawa wskaźników koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, które w styczniu powróciły do poziomów notowanych ostatnio w pierwszej połowie 2019 r.".

Ocenili, że "czynnikiem wspierającym wyniki sektora przemysłowego mogą być też sprzyjające warunki pogodowe, o ile przełożą się one pozytywnie na aktywność w branży budowlanej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane