Czytasz dzięki

MR: Tarcza Antykryzysowa ma ochronić firmy i pracowników przed skutkami koronawirusa

  • PAP
opublikowano: 18-03-2020, 22:05

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma służyć Tarcza Antykryzysowa o wartości 212 mld zł, którą rząd przygotował w związku z epidemią koronawirusa, zaznaczył w środowym komunikacie resort rozwoju.

MR wskazało, że program zawiera rozwiązania dla pracowników, oraz firm: mikro, małych, średnich i dużych. Dodało, że dzięki niemu każdy przedsiębiorca będzie mógł np. przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych.

Na tarczę antykryzysową składa się pięć filarów: Bezpieczeństwo Pracowników – o wartości 30 mld zł; Finansowanie Przedsiębiorstw – 74,2 mld zł; Ochrona Zdrowia – 7,5 mld zł; Wzmocnienie Systemu Finansowego – 70,3 mld zł; oraz Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł.

"Prezentujemy odważny i rozważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów pracy, zmniejszaniu obrotów i przychodów firm. Ten program to tarcza, koło ratunkowe, jeden z najbardziej kompleksowych pakietów pomocowych w Europie. To program gospodarczy na kolejne miesiące. Proponujemy instrumenty, które mają amortyzować negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę, a przede wszystkim na ludzi" – zaznaczył cytowany w komunikacie resortu premier Mateusz Morawiecki.

"W tym nieoczekiwanym, niezwykle trudnym dla nas momencie, możemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań i zrobimy wszystko, aby wyhamować wirusa. Jednocześnie zrobimy wszystko, aby nie wyhamować polskiej gospodarki. Służyć temu będzie Tarcza Antykryzysowa - nasze lekarstwo dla polskich przedsiębiorców na obecną sytuację. Bo zdrowie polskich firm to bezpieczeństwo dla pracowników i ich rodzin. Całkowitą wartość Pakietu szacujemy na 212 mld zł, czyli blisko 10 proc. PKB" - podkreśliła cytowana w komunikacie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Minister dodała, że od kilku tygodni jest w stałym kontakcie z każdą branżą, a pakiet dotyczy każdego przedsiębiorcy i pracownika, bez względu na to, jak dużą działalność prowadzi.

Resort rozwoju wymienił kluczowe rozwiązania Tarczy Antykryzysowej, to m.in.: wsparcie dla 500 tys. mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników - będą one mogły skorzystać z pożyczek w wysokości 5 tys. zł.

MR zaznaczyło także możliwość uzyskania przez firmy średnie i duże podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji z funduszu PFR Inwestycje - łącznie o wartości 6 mld zł, a sektor przedsiębiorstw będzie mógł wystąpić o dopłaty do Banku Gospodarstwa Krajowego do odsetek kredytów – z Funduszu Dopłat do odsetek od kredytów. Chodzi o łączną kwotę 500 mln zł.

Zapowiedziało, że Agencja Rozwoju Przemysłu wesprze refinansowanie umów leasingowych dla firm transportowych.

Poza tym państwo dołoży się do pensji pracowników firm w "postoju" - takim firmom pokryje blisko połowę wynagrodzeń i składki ZUS.

MR zaznaczyło, że rodzicom, którzy opiekują się dziećmi do 8. roku życia, zostanie wydłużone prawo do zasiłku opiekuńczego.

Resort rozwoju poinformował, że zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych będą mogli skorzystać ze świadczenia miesięcznego w kwocie ok. 2 tys. zł. brutto.

Podał, że zostanie wprowadzone odstąpienie od kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

Resort poinformował, że 100 tys. przedsiębiorstw sektora MŚP dostanie możliwość uzyskania kredytu z gwarancją de minimis do wysokości 3,5 mln zł; a średnie i duże firmy dostaną wsparcie z funduszu PFR Inwestycje na podwyższenie kapitału lub finansowanie w postaci obligacji - łączna wartość wsparcia dla średnich i dużych przedsiębiorstw to 6 mld zł.

MR dodał, że bez opłat i odsetek zostaną odroczone daniny publiczne – PIT, CIT, VAT, oraz składki na ZUS, a termin złożenia deklaracji podatkowej PIT zostanie przedłużony do końca maja.

Poza tym MR zapowiedziało możliwość rozliczenia całej tegorocznej straty w przyszłym roku; przesunięcie od 1 lipca 2020 r. wejścia w życie nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego dla przedsiębiorstw; oraz przesunięcie płatności za media.

Ministerstwo rozwoju zapowiedziało także wydłużenie ważności okresowych badań lekarskich, oraz wydłużenie wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców.

Resort rozwoju wymienił także możliwość przesunięcia przez samorządy terminu na uiszczenie opłaty za użytkowanie wieczyste.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane