MR: w sierpniu wzrost produkcji powinien przekroczyć 6 proc.

PAP
opublikowano: 21-08-2017, 12:12
aktualizacja: 21-08-2017, 12:12

W sierpniu tempo wzrostu produkcji przemysłowej powinno być zbliżone do wzrostu w lipcu i przekroczyć 6 proc., powinna utrzymać się też wysoka dynamika sprzedaży przedsiębiorstw budowlanych, poinformowało w poniedziałek w komentarzu Ministerstwo Rozwoju.

Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej przez ostatni rok
Zobacz więcej

Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej przez ostatni rok tradingeconomics.com

"W sierpniu oczekujemy zbliżonego tempa wzrostu produkcji przemysłowej, powinna ona przekroczyć 6 proc., przy braku różnicy w liczbie dni roboczych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Powinna utrzymać się także bardzo wysoka dynamika sprzedaży przedsiębiorstw budowlanych" - napisano w komunikacie resortu rozwoju.

Według opublikowanych w ubiegły piątek wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja sprzedana przemysłu w lipcu 2017 roku była o 6,2 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku. Resort wyjaśnił, że wynik jest niższy do oczekiwań MR.

"Wolniejsze od oczekiwań tempo wzrostu produkcji przemysłowej, wynikało z niższego wzrostu w działach przetwórstwa przemysłowego, pomimo zgodnego z oczekiwaniami wysokiego tempa wzrostu w działach takich jak produkcja metali (wzrost o 17,2 proc.), wyrobów z metali oraz maszyn i urządzeń (oba działy rosły w tempie 8,6 proc.)" - dodano.

Zgodnie z danymi GUS, po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w lipcu wzrosła o 6,7 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2016 roku. W porównaniu z lipcem 2016 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 26 (spośród 34) działach przemysłu. Sprzedaż rosła najszybciej w produkcji metali (o 17,2 proc.). Spadek produkcji przemysłowej, w porównaniu z lipcem 2016 r., nastąpił w 8 działach, z czego największy w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 18,4 proc.).

W lipcu, w porównaniu z tym samym miesiącem 2016 roku, o 19,8 proc. wzrosła sprzedaż przedsiębiorstw budowlanych.

Natomiast ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu 2017 roku były wyższe niż przed rokiem o 2,2 proc. w porównaniu ze wzrostem o 1,8 proc. w czerwcu. W porównaniu z czerwcem br. ceny wzrosły o 0,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu