MR: w sierpniu wzrost produkcji powinien przekroczyć 6 proc.

PAP
aktualizacja: 21-08-2017, 12:12

W sierpniu tempo wzrostu produkcji przemysłowej powinno być zbliżone do wzrostu w lipcu i przekroczyć 6 proc., powinna utrzymać się też wysoka dynamika sprzedaży przedsiębiorstw budowlanych, poinformowało w poniedziałek w komentarzu Ministerstwo Rozwoju.

Zobacz więcej

Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej przez ostatni rok tradingeconomics.com

"W sierpniu oczekujemy zbliżonego tempa wzrostu produkcji przemysłowej, powinna ona przekroczyć 6 proc., przy braku różnicy w liczbie dni roboczych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Powinna utrzymać się także bardzo wysoka dynamika sprzedaży przedsiębiorstw budowlanych" - napisano w komunikacie resortu rozwoju.

Według opublikowanych w ubiegły piątek wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja sprzedana przemysłu w lipcu 2017 roku była o 6,2 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku. Resort wyjaśnił, że wynik jest niższy do oczekiwań MR.

"Wolniejsze od oczekiwań tempo wzrostu produkcji przemysłowej, wynikało z niższego wzrostu w działach przetwórstwa przemysłowego, pomimo zgodnego z oczekiwaniami wysokiego tempa wzrostu w działach takich jak produkcja metali (wzrost o 17,2 proc.), wyrobów z metali oraz maszyn i urządzeń (oba działy rosły w tempie 8,6 proc.)" - dodano.

Zgodnie z danymi GUS, po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w lipcu wzrosła o 6,7 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2016 roku. W porównaniu z lipcem 2016 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 26 (spośród 34) działach przemysłu. Sprzedaż rosła najszybciej w produkcji metali (o 17,2 proc.). Spadek produkcji przemysłowej, w porównaniu z lipcem 2016 r., nastąpił w 8 działach, z czego największy w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 18,4 proc.).

W lipcu, w porównaniu z tym samym miesiącem 2016 roku, o 19,8 proc. wzrosła sprzedaż przedsiębiorstw budowlanych.

Natomiast ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu 2017 roku były wyższe niż przed rokiem o 2,2 proc. w porównaniu ze wzrostem o 1,8 proc. w czerwcu. W porównaniu z czerwcem br. ceny wzrosły o 0,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MR: w sierpniu wzrost produkcji powinien przekroczyć 6 proc.