Czytasz dzięki

MRiPR: ok. 3,5 mld zł z funduszy UE na wsparcie dla przedsiębiorców

  • PAP
opublikowano: 10-04-2020, 14:01

Ok. 3,5 mld zł z funduszy Unii Europejskich trafi do małych i średnich przedsiębiorców w formie pożyczek, poręczeń i gwarancji, poinformowało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak wskazano, pieniądze te trafią do polskich firm, dzięki temu rozporządzeniu resortu, które dwa dni temu zaakceptowała Komisja Europejska. Umożliwia ono udzielanie pomocy z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020, by wesprzeć polską gospodarkę zmagającą się z wystąpieniem pandemii COVID-19.

"Nasze rozporządzenie stwarza ramy prawne do uruchomienia pomocy na nowych zasadach w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Zgoda Komisji Europejskiej oznacza, że nie naruszamy zasad udzielania pomocy publicznej – powiedziała PAP minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodała, dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pożyczki, poręczenia i gwarancje na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Jak informuje resort, firmy będą mogły wykorzystać fundusze europejskie nie tylko na cele inwestycyjne, ale również na kapitał obrotowy, czyli na bieżące działanie.

Zaznaczono, że pomoc będą mogli otrzymać beneficjenci środków unijnych, którzy mają trudności z realizacją swoich projektów, jak również przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z wystąpieniem pandemii.

Jak czytamy, rozporządzenie w najbliższych dniach, po uzgodnieniach z Rządowym Centrum Legislacji, zostanie podpisane przez ministra funduszy i polityki regionalnej, a następnie wejdzie w życie.

Zaznaczono, że nowe przepisy dają możliwość łączenia pomocy, na przykład z pomocą de minimis. Zaznaczono, że wsparcie z instrumentów finansowych funduszy UE będzie udzielane przy zachowaniu minimum formalności, nawet na 6 lat.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane