MRiT: prawie 2 mld zł płatności zrealizowanych bonem turystycznym

  • PAP
opublikowano: 19-09-2021, 11:00

Z wypoczynku z Polskim Bonem Turystycznym skorzystało 5,1 mln dzieci, a w bazie podmiotów przyjmujących płatności znajduje się ponad 28 tys. firm – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Jak przekazał resort rozwoju i technologii, podsumowując wakacje 2021 r., wielu Polaków zdecydowało się wypoczywać w kraju i zapłacić za to bonem turystycznym.

Polski Bon Turystyczny jest formą pomocy dla polskich rodzin oraz branży turystycznej z powodu skutków epidemii COVID-19. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon wart 500 zł. Świadczeniem zostało objętych ponad 7 mln dzieci.

Sukces w oczach wiceministra

W ocenie wiceministra rozwoju i technologii Andrzeja Guta-Mostowego, Polski Bon Turystyczny okazał się sukcesem.

"Liczba aktywacji i wykorzystania bonu do opłacenia wakacyjnego wypoczynku pozwoliły wielu przedsiębiorcom częściowo odrobić straty z wielu poprzednich miesięcy" - powiedział PAP wiceszef MRiT, pełnomocnik Prezesa RM ds. promocji polskiej marki.

Zdaniem Guta-Mostowego "pobudzony przez to rozwiązanie trend na turystykę krajową będzie nadal się utrzymywał". Jak wskazał, Polacy będą aktywnie podróżować także w niższych sezonach i te wakacje będą tylko punktem wyjścia do dalszej odbudowy dla całej branży.

Boom na wyjazdy już w maju

Według analizy przekazanej przez resort, pierwszy boom na tegoroczne wyjazdy z bonem przyniosły maj i czerwiec, tuż po zniesieniu obostrzeń w branży turystycznej.

"Na koniec czerwca liczba aktywowanych bonów przekroczyła 2 mln i ponad 640 mln zł zrealizowanych płatności" - wskazano.

Dodano, że zainteresowanie bonem nie słabło przez całe wakacje.

"Tylko w ciągu 2 miesięcy liczba aktywacji wzrosła do 3 mln, a 2,8 mln płatności zrealizowanych za pomocą bonu przyniosło łącznie ponad 1,8 mld zł, z czego ponad miliard wpłynął tylko w okresie wakacyjnych miesięcy" - czytamy. Z wypoczynku z Polskim Bonem Turystycznym skorzystało 5,1 mln dzieci - dodano.

Z kolei w bazie podmiotów turystycznych przyjmujących płatności bonem znajduje się ponad 28 tys. firm.

Bon ważny także po wakacjach

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), Rafał Szlachta, zwrócił uwagę na "rozłożenie w czasie wypoczynku i płatności z wykorzystaniem bonu".

"W odróżnieniu od poprzednich lat, kiedy wyraźnie wyższa aktywność turystyczna zauważalna była w pierwszym miesiącu wakacji, płatności realizowane z bonem turystycznym rozkładały się równomiernie na lipiec i sierpień" - wskazał.

Stwierdził, że przedsiębiorcy turystyczni, którzy przystąpili do programu i przyjmują płatności bonem, "w pełni skorzystali z ruchu turystów przez cały sezon i nie odczuli w sierpniu spadku liczby gości i przychodów".

Możliwość wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego nie kończy się wraz z wakacjami. Nadal można z niego korzystać, płacąc za atrakcje i jednodniowe wycieczki - również te bez noclegu (pod warunkiem, że w pakiecie znajdują się 2 różne usługi) - tzw. city breaki, wycieczki szkolne, obozy, zielone szkoły czy turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Bonem można płacić do końca marca 2022 r. – także za wyjazdy planowane po tym terminie, o ile płatność zostanie zrealizowana do 31 marca 2022 r.

Według POT w ramach działającego od ponad roku Programu PBT wykorzystano ok. 2,3 mln bonów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane