MRPiPS chce aktywizować zawodowo dłużników alimentacyjnych

  • PAP
opublikowano: 05-06-2018, 17:54
aktualizacja: 05-06-2018, 17:55

Aktywizacja zawodowa dłużników alimentacyjnych i sankcje za ich nielegalne zatrudnienie - to m.in. zakłada projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który trafił do konsultacji.

W uzasadnieniu zaznaczono, że ustawa ma poprawić skuteczność egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Według proponowanych przepisów na organizatora robót publicznych nałożony zostanie obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych. "Jednocześnie planuje się, aby minister właściwy do spraw pracy, dokonując podziału środków finansowych z Funduszu Pracy na finansowanie działań aktywizacyjnych bezrobotnych, brał w szczególności pod uwagę aktywizację dłużników alimentacyjnych" - czytamy.

Projekt zakłada, że komornicy sądowi będą mieli szerszy dostęp do informacji o dochodach uzyskiwanych przez dłużników alimentacyjnych. W celu prowadzenia postępowania egzekucyjnego będą mogli uzyskiwać drogą elektroniczną dane na temat dłużników m.in. od organów emerytalno-rentowych i podatkowych.

"W przypadku, gdy w aktach spraw podatkowych nastąpiły zmiany mające wpływ na egzekucję zobowiązań alimentacyjnych lub zmienił się numer rachunku bankowego posiadanego przez podatnika będącego dłużnikiem uchylającym się od zobowiązań alimentacyjnych, organy podatkowe przekazują niezwłocznie, drogą elektroniczną, komornikom sądowym informacje o zaistnieniu tych zmian" - czytamy w uzasadnieniu.

Proponowane przepisy nakładają na Państwową Inspekcję Pracy (PIP) obowiązek zawiadomienia komornika o stwierdzonym zatrudnianiu dłużnika "na czarno". Nowe przepisy mają także ułatwić wykrywanie innych nieprawidłowości przy zatrudnianiu, np. płacenie "pod stołem". Rozszerzony zostanie katalog dochodów, z których można będzie egzekwować alimenty. Chodzi m.in. o wydatki na wyjazdy w sprawach służbowych.

Ponadto projekt ustawy zakłada sankcje dla pracodawców za nielegalne zatrudnianie dłużnika (który widnieje w Krajowym Rejestrze Zadłużonych). Taki pracodawca będzie ponosił "solidarną odpowiedzialność" za zobowiązania alimentacyjne dłużnika do wysokości kwoty rocznych zobowiązań. "Rozszerzenie odpowiedzialności materialnej będzie dotyczyło tylko nieuczciwych pracodawców, zatrudniających dłużników alimentacyjnych +na czarno+ lub wypłacających wynagrodzenia tymże dłużnikom +pod stołem+" - zaznaczono w projekcie.

Projekt ustawy przewiduje podniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego od października 2019 r. do 800 zł. "Przewiduje się, że dzięki podwyższeniu kryterium dochodowego dodatkowe 60 tys. dzieci będzie mogło korzystać ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego" - napisano w uzasadnieniu.

Zwrócono także uwagę, że to przede wszystkim na rodzicach ciąży obowiązek dostarczenia dziecku środków utrzymania. "Niedopuszczalna jest sytuacja, w której jeden z rodziców (albo obydwoje) uchylają się od tego obowiązku, tylko dlatego, że np. nie zamieszkują z dzieckiem albo twierdzą, że mają trudności w znalezieniu pracy" - napisano.

"Należy więc podkreślić, że dłużnik alimentacyjny, nie płacąc alimentów, w gruncie rzeczy pozbawia własne dziecko perspektyw, zabiera mu szansę na rozwój i już na starcie stawia w gorszej pozycji niż dzieci z rodzin niedotkniętych problemem niealimentacji" - dodano.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / MRPiPS chce aktywizować zawodowo dłużników alimentacyjnych