MRPiPS: Szacunkowe wydatki na 'Rodzinę 500 Plus' to 17,2 mld zł

ISBNews
opublikowano: 28-12-2015, 14:30

Po zakończeniu etapu uzgodnień międzyresortowych szacunkowe wydatki na realizację programu "Rodzina 500 plus" w 2016 r. wynoszą 17,2 mld zł, podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Ostateczne szacunki wydatków wprowadzenia projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci będą znane po zakończeniu konsultacji społecznych i przyjęciu projektu przez Radę Ministrów w lutym 2016 r.

"Wynika to z wprowadzonej na tym etapie prac legislacyjnych zmiany polegającej na niewliczaniu do dochodu świadczenia wychowawczego (500 zł) w przypadku ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, stypendiów dla uczniów i studentów, dodatków mieszkaniowych i dodatków energetycznych. Jest to zgodne z licznie zgłaszanymi postulatami" - czytamy w komunikacie.

Proponowane na tym etapie zmiany dotyczą także ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, zgodnie z którymi świadczenie 500 zł będzie przysługiwało również na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, podano również.

Środki na realizację programu Rodzina 500 plus są zabezpieczone w budżecie na 2016 r., podsumowano w komunikacie.

"Puls Biznesu" podał dziś, że Ministerstwo Finansów będzie musiało znaleźć dodatkowe środki na sfinansowanie programu 500+. W przyszłym roku, w którym wypłaty 500 zł będą obowiązywały od kwietnia, z budżetu trzeba wyasygnować dodatkowe 1,7 mld zł, zaś w kolejnych latach potrzebne będzie ekstra 2,5 mld zł rocznie, wynika z informacji gazety.

W projekcie budżetu na 2016 r. minister finansów Paweł Szałamacha zarezerwował na wypłaty na dzieci ok. 16 mld zł.

W ub. tygodniu premier Beata Szydło zapewniła, że rządowy program 500+ będzie realizowany zgodnie z wcześniejszymi założeniami, tj. ruszy w kwietniu przyszłego roku.

1 grudnia Rada Ministrów przyjęła "mapę drogową" dotyczącą prac nad programem Rodzina 500+ i - jak informowała wówczas premier - liczy, że rozwiązanie to wejdzie w życie w kwietniu przyszłego roku. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska informowała wtedy, że roczny koszt świadczeń (500 zł na dziecko) to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 16 mld zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane