MRR: Komisja Europejska akceptuje sposób podziału 570 mln euro dla 4 województw

opublikowano: 29-03-2007, 16:28

Minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka poinformowała w czwartek, że Komisja Europejska akceptuje równy sposób podziału dodatkowych 570 mln euro unijnych pieniędzy przeznaczonych dla czterech polskich województw.

Wątpliwości strony unijnej budzi finansowanie z tych środków niektórych inwestycji o charakterze ponadregionalnym.

"W rozmowie z panią komisarz Danutą Huebner powiedziałam, że była to dogłębna decyzja, wynikająca z konsensusu między marszałkami i wojewodami z tych czterech regionów (...). Nadal jest tak, jak chcieli główni aktorzy tego wydarzenia. W Unii Europejskiej konsensus jest wielką wartością i musiałyby być naprawdę jakieś bardzo istotne powody, aby go burzyć" - powiedziała minister Gęsicka dziennikarzom w Krakowie.

O zastrzeżeniach Komisji Europejskiej, co do równego podziału tej puli, czyli po 142,5 mln zł dla każdego z czterech województw informowali w ubiegłym tygodniu przedstawiciele Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Chodzi o pieniądze dla woj. śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego. W związku z wyborem określonego algorytmu podziału środków na 16 Regionalnych Programów Operacyjnych, skorzystały niektóre regiony polski wschodniej i północnej. Natomiast w tych czterech województwach, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, przyznana kwota była najniższa. Stąd decyzja o dodatkowych 570 mln euro dla tych regionów.

Na początku marca, podczas spotkania w resorcie rozwoju regionalnego z udziałem marszałków i wojewodów z zainteresowanych regionów, uzgodniono, że kwota będzie podzielona po równo, czyli po 142,5 mln zł dla każdego z czterech województw.

Według minister Gęsickiej wątpliwości Komisji Europejskiej budzi wpisanie do projektów finansowanych z tej puli, kilku przedsięwzięć o charakterze ponadregionalnym, głównie z zakresu ochrony zdrowia i transportu.

"Inwestycje traktowane były w kontekście ważności dla regionu, bez dokładnego przypisywania ich do konkretnych programów. (...) Nasza strategia negocjacyjna jest taka, żeby projekty wybrane przez marszałków, wojewodów i przedstawicieli właściwych resortów pozostały bez zmian" - zapowiedziała Gęsicka.

Według niej ostateczne decyzje w sprawie tych projektów Komisja Europejska podejmie w ciągu najbliższych kilku dni. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane