MŚ 2018: ponad 2 mln sprzedanych biletów, setki tysięcy kibiców ze świata

  • PAP
opublikowano: 06-06-2018, 14:26
aktualizacja: 06-06-2018, 14:27

Ponad dwa miliony sprzedanych biletów na mundial w Rosji, kilkaset tysięcy kibiców z zagranicy - takie statystyki w ostatnich dniach ogłosiły media rosyjskie w ślad za FIFA i komitetem organizacyjnym turnieju. Najwięcej wejściówek nabyli miejscowi fani futbolu.

Według stanu z 4 czerwca, czyli 10 dni przed rozpoczęciem mistrzostw, spośród ponad dwóch milionów sprzedanych biletów ponad połowę - 54 proc. - kupili kibice z zagranicy. Dane te podał dziennik "RBK", który powołał się na przedstawiciela FIFA.

Choć ponad połowę biletów kupili cudzoziemcy, to kibice z Rosji prowadzą pod względem liczby nabytych biletów przez mieszkańców jednego kraju. Rosjanie kupili 872,6 tys. biletów. Na drugim miejscu, z dziesięciokrotnie mniejszą liczbą - są Stany Zjednoczone - 86,7 tys.

Za USA plasują się Brazylia i Kolumbia, która będzie grupowym rywalem biało-czerwonych. Kibice z tych krajów kupili - odpowiednio - 71,8 tys. i 64,2 tys. biletów. Natomiast wzrost liczby rejsów przewoźników lotniczych wskazuje, że do Rosji przybędą również licznie kibice z krajów UE - Francji i Niemiec.

Jak przypomina FIFA, bilety na mecze będą sprzedawane do ostatniego dnia mistrzostw, a więc dane o sprzedaży nie są ostateczne.

Jeśli chodzi o ogólną liczbę cudzoziemców, którzy odwiedzą Rosję w trakcie MŚ, prognozy są zróżnicowane, ale mówią o setkach tysięcy. Przedstawiciel firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) w Rosji Aleksandr Kardasz powiedział "RBK", że do Rosji może przyjechać około 500-600 tys. zagranicznych kibiców. Rosyjski komitet organizacyjny mistrzostw ocenił, że spośród ponad 800 tysięcy osób, które zamówiły dokument FAN-ID ("paszport kibica") około 400 tysięcy stanowią cudzoziemcy.

Dziennik "Moskowskij Komsomolec" podał szacunki mówiące o przyjeździe do Rosji około miliona cudzoziemców. Przy czym organizacje turystyczne oceniają, że zwykli turyści, nie kibice, odłożą swoją wizytę w Rosji na miesiące po turnieju.

Według stowarzyszenia operatorów turystycznych ATOR i państwowej organizacji Rosturizm, największego oblężenia w czasie mundialu mogą spodziewać się dwie główne metropolie Rosji - Moskwa i Petersburg. Jednak ogromne zainteresowanie budzą także mecze w Soczi, Kazaniu i Niżnym Nowogrodzie.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej odbędą się w 11 miastach Rosji w dniach 14 czerwca - 15 lipca.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu