MS: już blisko 300 tys. razy obejrzano on-line księgi wieczyste

PAP
opublikowano: 19-06-2010, 07:28

Przez trzy dni po umożliwieniu w internecie elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych blisko 300 tys. razy internauci obejrzeli on-line wybrane przez siebie księgi - poinformowało PAP ministerstwo sprawiedliwości.

"Udostępnienie możliwości przeglądania ksiąg bez konieczności udania się do sądu cieszy się bardzo dużą popularnością i okazuje się rozwiązaniem niezwykle potrzebnym" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa resortu, Joanna Dębek. Jak dodała, przed uruchomieniem systemu w sieci, codziennie we wszystkich sądach prowadzących księgi wieczyste w formie elektronicznej przeglądane było średnio 20 tys. ksiąg.

Przeglądarka ksiąg wieczystych funkcjonuje w internecie od środy pod adresem http://ekw.ms.gov.pl, można na nią również trafić z odnośnika na głównej stronie resortu. Jak informuje ministerstwo w pierwszy dzień pracy przeglądarki skorzystano z niej ponad 102 tys. razy, w czwartek zanotowała ona ponad 132 tys. wglądów, zaś do piątkowego popołudnia kolejne 50 tys.

Dostęp do funkcjonującej od środy przeglądarki jest powszechny i bezpłatny, żeby jednak sprawdzić w internecie konkretną księgę, trzeba znać jej numer. Chodzi o to, by zapisy sprawdzać mogli na przykład właściciele i osoby uprawnione, a nie postronni internauci.

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych tworzona jest od kilku lat w ramach projektu Nowa Księga Wieczysta. Ponad 80 proc. kosztów tego projektu pokrywa Unia Europejska. Obecnie już w ponad stu sądach rejonowych w kraju wszystkie księgi wieczyste, które prowadzone były w formie dotychczasowej, zostały przepisane do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

Spośród istniejących w kraju 347 wydziałów ksiąg wieczystych - jak informowało ministerstwo - 243 wydziały prowadzą już księgi wieczyste w systemie informatycznym. W 116 wydziałach całkowicie zakończono przenoszenie wszystkich ksiąg wieczystych do postaci elektronicznej. Spośród 18,8 mln wszystkich ksiąg wieczystych w centralnej bazie zapisanych obecnie zostało 12,1 mln.

Zakończenie przenoszenia do systemu elektronicznego wszystkich ksiąg wieczystych planowane jest na 2013 rok. Aktualny wykaz zinformatyzowanych wydziałów ksiąg wieczystych znajduje się na stronach internetowych resortu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MS: już blisko 300 tys. razy obejrzano on-line księgi wieczyste