Czytasz dzięki

MS o egzaminach adwokackich i radcowskich

DI, PAP
opublikowano: 29-06-2010, 15:51

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości:

Przed 40 komisjami egzaminacyjnymi powołanymi przez ministra sprawiedliwości dzisiaj o godz. 10.00 rozpoczęły się państwowe egzaminy adwokacki i radcowski.

W skład każdej komisji wchodzi 8 egzaminatorów: 4 przedstawicieli ministra sprawiedliwości, którymi są sędziowie oraz 4 przedstawicieli samorządu. Egzaminy będą trwały 4 dni, tj. do 2 lipca 2010 r.

Do egzaminu adwokackiego zgłosiło się łącznie 790 osób, w tym 740 aplikantów i 50 osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innego tytułu niż odbycie aplikacji.

Do egzaminu radcowskiego zgłosiły się łącznie 1333 osoby, w tym 1166 aplikantów i 167 osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innego tytułu niż odbycie aplikacji.

Zarówno egzamin adwokacki, jak i radcowski, składają się z pięciu części. Pierwsza cześć polega na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru składającego się z zestawu 100 pytań. Druga część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z zakresu prawa karnego, trzecia - zadania z zakresu prawa cywilnego, czwarta - zadania z zakresu prawa gospodarczego, a piąta - zadania z zakresu prawa administracyjnego.

Dzisiaj zdający rozwiązywali test, w kolejnych dniach będą rozwiązywać odpowiednio: zadanie z zakresu prawa karnego - 30 czerwca br., zadanie z zakresu prawa cywilnego - 1 lipca br., natomiast zadanie z zakresu prawa gospodarczego i zadanie z zakresu prawa administracyjnego - 2 lipca br.

Po raz pierwszy egzamin adwokacki i radcowski kończący aplikację jest egzaminem państwowym.

Egzamin adwokacki jest przeprowadzany łącznie przez 14 Komisji Egzaminacyjnych mających siedzibę w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu.

Egzamin radcowski jest przeprowadzany łącznie przez 26 Komisji Egzaminacyjnych mających siedzibę w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane