MŚ: pakiet REACH dotknie małe i średnie przedsiębiorstwa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-12-2005, 17:00

Unijny projekt rozporządzenia tzw. pakiet REACH, zobowiązujący producentów do eliminowania szkodliwych substancji z produkcji, najbardziej dotknie małe i średnie przedsiębiorstwa - wynika z opinii przesłanej PAP przez resort środowiska.

Unijny projekt rozporządzenia tzw. pakiet REACH, zobowiązujący producentów do eliminowania szkodliwych substancji z produkcji, najbardziej dotknie małe i średnie przedsiębiorstwa - wynika z opinii przesłanej PAP przez resort środowiska.

        Rozporządzenie zacznie obowiązywać pod koniec 2006 roku. Parlament Europejski zaakceptował go pod koniec listopada.

    Producenci będą musieli stworzyć jednolity system rejestracji substancji chemicznych, których produkcja przekracza w danym przedsiębiorstwie 1 tonę rocznie. Poza tym firmy z branży chemicznej będą musiały  przetestować i dostarczać informacji na temat konkretnych substancji. Większość z obecnych na rynku ponad 100 tys. środków chemicznych nie została sprawdzona pod kątem długoterminowego oddziaływania.

     "Podnoszone są  kwestie związane z brakiem możliwości zastosowania przepisów regulacji zapisanych w REACH w praktyce - projekt rozporządzenia jest wciąż niejasny i budzi wiele wątpliwości co do możliwości konkretnego zastosowania" - podkreśla resort środowiska.

   Uważa również, że uregulowanie kwestii stosowania substancji chemicznych będzie miało też pozytywne aspekty. Spodziewane korzyści to zwiększenie informacji na temat istniejących substancji chemicznych oraz łatwiejszy dostęp do informacji przez profesjonalnych użytkowników substancji chemicznych i zwykłych ludzi. 

    Ważna jest również kontrola substancji wzbudzających szczególne obawy np. rakotwórczych. Międzynarodowa Organizacja Ekologiczna WWF uważa, że Parlament Europejski zrobił istotny krok w kierunku ochrony środowiska. Jednocześnie organizacja zwraca uwagę, że rozporządzenie wprowadzone w takiej formie nie zapewni skutecznej ochrony naszego zdrowia i środowiska, i nadal będą otaczały nas tysiące substancji bez informacji na temat ichbezpieczeństwa.

    "Żałujemy, że eurodeputowani wyłączyli tysiące chemikaliów z obowiązku dostarczenia informacji na temat ich wpływu na zdrowie i środowisko" - wynika, ze stanowiska WWF opublikowanego na stronach internetowych organizacji.

    WWF apeluje do rządów krajów członkowskich o wprowadzanie poprawek, które pozwolą na to, aby substancje produkowane w ilościach 1-10 ton rocznie poddawane były trzem testom toksyczności bez udziału zwierząt. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane