MS: stopy spadną o 150 pb w tym miesiącu i o 400 pb w całym roku

Administrator
opublikowano: 16-01-2002, 11:19

Po lekkim wzroście w lutym i marcu, w maju roczna inflacja może spaść nawet poniżej 3 proc. – prognozuje bank Morgan Stanley w środowym raporcie. Ceny stwarzają miejsce na dalsze redukcje stóp procentowych – o 150 punktów bazowych w styczniu i o 400 punktów w całym roku. Grudniowa inflacja (3,6 proc. w ujęciu rocznym) okazała się nieznacznie niższa niż oczekiwał MS.

Po lekkim wzroście w lutym i marcu, w maju roczna inflacja może spaść nawet poniżej 3 proc. – prognozuje bank Morgan Stanley w środowym raporcie. Ceny stwarzają miejsce na dalsze redukcje stóp procentowych – o 150 punktów bazowych w styczniu i o 400 punktów w całym roku.

Grudniowa inflacja (3,6 proc. w ujęciu rocznym) okazała się nieznacznie niższa niż oczekiwał MS. Przyczyniła się do tego zaskakująco tania żywność, której ceny wzrosły o 0,5 proc. w stosunku do listopada. Wbrew wypowiedziom Leszka Balcerowicza, prezesa NBP, który obawia się wzrostu cen żywności i paliw, MS nie widzi takiego zagrożenia.

- Komentarz ten to raczej reakcja na krytykę poczynań polskich władz monetarnych przez Międzynarodowy Fundusz Walutow, którą przytoczył minister finansów – ocenia Oliver Weeks z MS.

Jego zdaniem, prognozowana przez MS średnia cena 20,5 USD za baryłkę ropy naftowej w tym roku sugeruje, że strach przed wzrostem inflacji nie ma podstaw.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MS: stopy spadną o 150 pb w tym miesiącu i o 400 pb w całym roku