MSSF-16 nie straszy

opublikowano: 12-11-2018, 22:00

Nowe zasady rachunkowości będą mniej korzystne przy długich umowach wynajmu

Już 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie nowy standard rachunkowości dotyczący leasingu — MSSF 16. Obowiązująca obecnie forma leasingu operacyjnego nie będzie już dostępna — za wyjątkiem umów krótkoterminowych (do 12 miesięcy) oraz dotyczących aktywów o niskiej wartości. Dotyczy to również umów najmu na rynku nieruchomości komercyjnych.

JEST SPOSÓB:
JEST SPOSÓB:
W starszym biurowcu można zawrzeć np. trzyletnią umowę najmu, która nie będzie w aż tak znacznym stopniu wpływała na bilans spółki — komentuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL.
Fot. ARC

Jak wynika z raportu „MSSF — co przyniesie przyszłość”, przygotowanego przez JLL, średnia długość umowy wynajmu biur w Polsce wynosi pięć lat. Nowe regulacje mogą natomiast sprawić, że bardziej popularne staną się tzw. break option, czyli możliwość rozwiązania umowy po trzech latach. Co ciekawe, jak zauważają eksperci, zasady MSSF 16 mogą pozytywnie wpłynąć na rynek starszych nieruchomości biurowych, które są w stanie oferować krótsze okresy najmów, niż ma to miejsce w przypadku nowych inwestycji.

— W starszym budynku biurowym można zawrzeć chociażby trzyletnią umowę najmu, która nie będzie w aż tak znacznym stopniu wpływała na bilans spółki — komentuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL.

Właściciele nieruchomości nie obawiają się jednak zmian spowodowanych wprowadzeniem nowego standardu rachunkowości. Zdaniem Artura Apostoła, Head of Investments w Globalworth Poland, firmy uznawanej za największego instytucjonalnego właściciela powierzchni biurowej w Polsce, korporacje nie będą przechodziłyz umów długoterminowych na krótkoterminowe tylko z tego powodu, że zostały zmienione zasady prezentowania zobowiązań.

— Ten scenariusz jest oczywiście możliwy, ale raczej w przypadku mniejszych firm i start-up’ów. Co więcej, nie zauważamy żadnych ruchów najemców, które wskazywałyby na to, że mają w planach zmianę umów na krótsze — zapewnia Artur Apostoł.

Jego zdaniem, zmiany w podejściu firm do najmu biur, które zachodzą na rynku, nie są spowodowane wdrożeniem zmian w MSSF 16, lecz zmianą sposobu myślenia przedsiębiorców o ich potrzebach lokalowych. Już teraz można zaobserwować znaczny wzrost liczby firm coworkingowych w kraju, które są w stanie oferować krótkoterminowe umowy najmu np. start-upom czy freelancerom, ale z tej oferty korzystają nierzadko także korporacje, które lokują niektóre swoje zespoły w takich przestrzeniach biurowych.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane