MSSF-16 nie straszy

opublikowano: 12-11-2018, 22:00

Nowe zasady rachunkowości będą mniej korzystne przy długich umowach wynajmu

Już 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie nowy standard rachunkowości dotyczący leasingu — MSSF 16. Obowiązująca obecnie forma leasingu operacyjnego nie będzie już dostępna — za wyjątkiem umów krótkoterminowych (do 12 miesięcy) oraz dotyczących aktywów o niskiej wartości. Dotyczy to również umów najmu na rynku nieruchomości komercyjnych.

W starszym biurowcu można zawrzeć np. trzyletnią umowę najmu, która nie
będzie w aż tak znacznym stopniu wpływała na bilans spółki — komentuje Mateusz
Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL.
Zobacz więcej

JEST SPOSÓB:

W starszym biurowcu można zawrzeć np. trzyletnią umowę najmu, która nie będzie w aż tak znacznym stopniu wpływała na bilans spółki — komentuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL. Fot. ARC

Jak wynika z raportu „MSSF — co przyniesie przyszłość”, przygotowanego przez JLL, średnia długość umowy wynajmu biur w Polsce wynosi pięć lat. Nowe regulacje mogą natomiast sprawić, że bardziej popularne staną się tzw. break option, czyli możliwość rozwiązania umowy po trzech latach. Co ciekawe, jak zauważają eksperci, zasady MSSF 16 mogą pozytywnie wpłynąć na rynek starszych nieruchomości biurowych, które są w stanie oferować krótsze okresy najmów, niż ma to miejsce w przypadku nowych inwestycji.

— W starszym budynku biurowym można zawrzeć chociażby trzyletnią umowę najmu, która nie będzie w aż tak znacznym stopniu wpływała na bilans spółki — komentuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL.

Właściciele nieruchomości nie obawiają się jednak zmian spowodowanych wprowadzeniem nowego standardu rachunkowości. Zdaniem Artura Apostoła, Head of Investments w Globalworth Poland, firmy uznawanej za największego instytucjonalnego właściciela powierzchni biurowej w Polsce, korporacje nie będą przechodziłyz umów długoterminowych na krótkoterminowe tylko z tego powodu, że zostały zmienione zasady prezentowania zobowiązań.

— Ten scenariusz jest oczywiście możliwy, ale raczej w przypadku mniejszych firm i start-up’ów. Co więcej, nie zauważamy żadnych ruchów najemców, które wskazywałyby na to, że mają w planach zmianę umów na krótsze — zapewnia Artur Apostoł.

Jego zdaniem, zmiany w podejściu firm do najmu biur, które zachodzą na rynku, nie są spowodowane wdrożeniem zmian w MSSF 16, lecz zmianą sposobu myślenia przedsiębiorców o ich potrzebach lokalowych. Już teraz można zaobserwować znaczny wzrost liczby firm coworkingowych w kraju, które są w stanie oferować krótkoterminowe umowy najmu np. start-upom czy freelancerom, ale z tej oferty korzystają nierzadko także korporacje, które lokują niektóre swoje zespoły w takich przestrzeniach biurowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu