MSP: 7 do 8 większych prywatyzacji i kilkadziesiąt mniejszych

opublikowano: 22-01-2007, 12:19

Ministerstwo Skarbu Państwa w 2007 roku planuje siedem do ośmiu transakcji o wartości 250-300 mln zł oraz kilkadziesiąt mniejszych.

Ministerstwo Skarbu Państwa w 2007 roku planuje siedem do ośmiu transakcji o wartości 250-300 mln zł oraz kilkadziesiąt mniejszych - poinformował wiceminister Skarbu Państwa Paweł Szałamacha.

"Chcielibyśmy zrealizować siedem do ośmiu transakcji o wartości 250 - 300 milionów złotych każda i kilkadziesiąt transakcji drobnych o wartości od pięciu do piętnastu milionów, tak aby nie uzależniać przychodów od jednej dużej transakcji" - powiedział PAP wiceminister Skarbu Państwa Paweł Szałamacha.

Na przychody w 2007 roku mają złożyć się m.in. transakcje ze sprzedaży kilku mniejszościowych pakietów akcji oraz wpływy z ofert publicznych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na GPW w tym roku ma trafić m.in. Sklejka-Pisz, producent wyrobów sklejkowych, kieleckie zakłady Prema, producent pneumatyki siłowej i sterującej, Huta Łabędy oraz Kopalnia Soli Kłodawa - choć wiadomość o tych planach wzbudziła protesty załogi kopalni. Resort liczy również na debiuty dwóch koksowni, w Zabrzu i Wałbrzychu.

"Jesteśmy zdecydowani sprzedać część swoich akcji, a spółki te zapewne też chciałyby pozyskać kapitał na rozwój, z podwyższenia kapitału" - dodał.

Na GPW mają trafić też Zakłady Azotowe Tarnów. 80 - proc. akcji Zakładów Azotowych Kędzierzyn ma być zaoferowane inwestorowi branżowemu. Zdaniem Szałamachy, zakład może być wart minimum 700- 800 mln zł.

Plany Ministerstwa Skarbu Państwa nie obejmują sprzedaży resztówek akcji w bankach. "Z tych akcji Skarb Państwa otrzymuje co roku kilkadziesiąt milionów złotych w postaci dywidendy i w zasadzie jest to aktywo, które warto mieć na podorędziu, uzyskiwać stabilne przychody z dywidendy i trzymać w portfelu. Nie zakładamy sprzedaży tych resztówek" - powiedział Szałamacha.

W 2007 roku resort chce rozpocząć przygotowania do wprowadzenia na GPW kilku firm, a proces ten zakończy się już w 2008 roku. Do grona tych spółek zaliczają się m.in Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław, producent cynku oraz produktów pochodnych.

W drugiej połowie 2008 roku na warszawskim parkiecie może zadebiutować spółka H.Cegielski - Poznań, producent silników okrętowych, dmuchaw promieniowych, agregatów prądotwórczych oraz pojazdów szynowych.

Szałamacha potwierdził, że resort skarbu zamierza sprzedać także pakiet Zakładów Chemicznych Police inwestorowi branżowemu, ale dopiero po przygotowaniu przez zarząd spółki programu naprawczego.

Zaznaczył jednocześnie, że do sprzedaży mogłoby dojść jeszcze zanim program naprawczy zostałby przeprowadzony, jednak konieczne jest przynajmniej jego przygotowanie przez zarząd. W piątek ZCh Police poinformowały w komunikacie, że zarząd spółki opracuje plan naprawczy do końca lutego.

Szałamacha nie wykluczył, że Police mogłyby zostać przejęte przez Ciech, ale pod warunkiem wygrania przetargu. Skarb Państwa za pośrednictwem Kompanii Węglowej ma 36,68 proc. akcji Ciechu. Kontroluje też bezpośrednio 69 proc. akcji Polic.

Szałamacha zapewnił również, że resort skarbu nie przewiduje kupna przez PGNiG 36,68 proc. akcji Ciechu od Kompanii Węglowej (KW). Doniesienia o tym, że PGNiG analizuje możliwość przejęcia akcji Ciechu od Kompanii Węglowej pojawiły się w połowie grudnia.

Wiceminister poinformował, że resort chciałby zaoferować Kompanii Węglowej wymianę akcji Ciechu na inne płynne papiery.

Pytany o PKO BP Szałamacha powiedział, że dywidenda z zysku za 2006 rok w tym banku może być procentowo zbliżona do dywidendy z zysku za 2005 rok. W ubiegłym roku było to 47,71 proc. zysku netto. PKO BP w zeszłym roku przeznaczyło na dywidendę łącznie 800 mln zł, co stanowiło 47,71 proc. zysku netto banku w 2005 roku.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP: 7 do 8 większych prywatyzacji i kilkadziesiąt mniejszych