MSP: Będzie odpowiedź na pismo KE w sprawie Pekao i BPH

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-01-2006, 14:37

Ministerstwo skarbu otrzymało pismo Komisji Europejskiej w sprawie fuzji Pekao SA i BPH i przygotuje na nie odpowiedź - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa resortu Barbara Kasprzycka.

Ministerstwo skarbu otrzymało pismo Komisji Europejskiej w sprawie fuzji Pekao SA i BPH i przygotuje na nie odpowiedź - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa resortu Barbara Kasprzycka.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencji Jonathan Todd poinformował w poniedziałek, że Komisja Europejska zażądała wyjaśnień od polskiego rządu w sprawie blokowania fuzji banków Pekao i BPH, należących do włoskiego UniCredito.

"Otrzymaliśmy takie pismo, czytamy je i przygotujemy w stosownym terminie odpowiedź" - powiedziała Kasprzycka.

Polski rząd ma tydzień na odpowiedź.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Pradze, że "jeśli chodzi o fuzje, sytuacja jest dosyć oczywista. Napiszemy to w odpowiedzi do KE. To nadzór bankowy wypowiada się w sprawie ewentualnej fuzji. Rząd natomiast pilnuje umów prywatyzacyjnych".

"Do tej pory wydawało się, że ministerstwo skarbu niespecjalnie dba o to, by umowy prywatyzacyjne były realizowane w sposób odpowiedni. My będziemy o to dbali. Po to likwidujemy delegatury Skarbu Państwa i tworzymy w resorcie specjalny departament, by dbał o realizację umów prywatyzacyjnych" - dodał premier.

Rzecznik Komisji Europejskiej przypomniał też w poniedziałek, że fuzja należących do włoskiego UniCredito banków (Pekao SA i BPH) została zatwierdzona przez Komisję Europejską w październiku 2005 r. oraz że "to KE ma wyłączną kompetencję w dziedzinie badania przypadków z zakresu konkurencji".

"Komisja jest zdania, że fuzja nie naruszy konkurencji, bowiem na (polskim) rynku działa szereg innych podmiotów, należących do szacownych międzynarodowych inwestorów" - dodał Todd.

W czwartek wiceminister finansów Cezary Mech powiedział PAP, że Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) podejmie decyzje w sprawie UniCredito najwcześniej za miesiąc. UniCredito czeka od kilku miesięcy na zgodę KNB na wykonywanie przez włoski bank prawa głosu z posiadanych akcji BPH. Jest to niezbędne do przeprowadzenia ewentualnego połączenia BPH z Pekao SA. 

W październiku 2005 r. Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez UniCredito Italiano niemieckiego banku HVB, który w Polsce był akcjonariuszem BPH - miał 71,2 proc. akcji BPH. UniCredito, po kupnie banku HVB, został właścicielem tego pakietu akcji BPH; należy do niego także 52,9 proc. akcji Pekao SA.

Pod koniec grudnia resort skarbu zażądał - powołując się na zapisy o zakazie konkurencji w umowie prywatyzacyjnej Pekao SA - by UniCredito sprzedało należące do niego akcje BPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane