MSP dało wyłączność na huty LNM Holding

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 15-07-2003, 00:00

Ministerstwo skarbu poinformowało o przyznaniu LNM Holdings wyłączności na negocjacje w sprawie PHS. Jednocześnie szef resortu poprosił drugiego kandydata — US Steel — o przedłużenie ważności oferty do końca sierpnia. Czyżby nie miał pewności, że dobrze wybrał.

Piotr Czyżewski, minister skarbu, pierwszy raz podczas swojego urzędowania podjął decyzję o wyborze inwestora. Zdecydował, że wyłączność na negocjacje w sprawie prywatyzacji Polskich Hut Stali (PHS) otrzyma LNM Holdings, zarejestrowany na Antylach Holenderskich.

Nie odrzucił jednak propozycji amerykańskiej. Albo nie jest przekonany, czy dobrze wybrał, albo jest to element prywatyzacyjnej gry.

— Przyjęliśmy rekomendację zespołu prywatyzacyjnego oraz doradcy i przyznaliśmy wyłączność do 22 sierpnia na negocjacje dla LNM. Jednocześnie poprosiliśmy drugiego kandydata, czyli US Steel, o przedłużenie ważności oferty do końca sierpnia. Jeśli nie porozumiemy się z LNM, wrócimy do negocjacji z drugim kandydatem — mówi Piotr Czyżewski.

A to oznacza, że jeśli w terminie nie uda się resortowi skarbu wynegocjować umowy z LNM, na rozmowy z Amerykanami będzie miał dziewięć dni (łącznie z dwoma niedzielami). Chyba że kolejny raz US Steel zostanie poproszony o przedłużenie ważności oferty.

LNM wierzy jednak w porozumienie z polskim rządem.

— Spodziewamy się zakończyć rozmowy jeszcze przed wyznaczonym terminem — mówi Lakshmi N. Mittal, prezes LNM.

Minister powiedział, że oferta Hindusów była lepsza od amerykańskiej. Nie ujawnił jednak szczegółów ich propozycji. Nieoficjalnie wiadomo jedynie, że LNM zaproponował korzystne warunki wykupu wierzytelności spółek Skarbu Państwa, Amerykanie zaś w ofercie większy nacisk położyli na inwestycje w katowicki koncern.

Najbardziej zaskoczeni decyzją ministra są przedstawiciele PHS, a przede wszystkim pracownicy.

— To duża niespodzianka. Z naszych rozmów z urzędnikami wynikało, że większe szanse ma US Steel. Trudno nam na razie komentować, czy minister dokonał właściwego wyboru. Otrzymywaliśmy wiele różnych informacji na temat LNM, z których wynikało, że koncern nie zawsze wywiązuje się ze zobowiązań. Podejmiemy rozmowy dotyczące pakietu socjalnego i to one będą dla LNM testem wiarygodności — mówi Władysław Moledzki, szef Solidarności w PHS Huta Katowice.

Oszczędni w komentarzach są natomiast członkowie zarządu PHS.

— Nie mogę powiedzieć, który inwestor jest lepszy. Dobrze, że wreszcie jest rozstrzygnięcie przetargu — mówi Krystian Kozakowski, prezes PHS.

Okiem konkurenta

Czuwamy

Jesteśmy zawiedzeni, że MSP nie przyznało nam wyłączności. US Steel jest nadal zainteresowany przejęciem polskiego koncernu i będzie śledzić rozwój wydarzeń. Uczestniczyliśmy w procesie prywatyzacji PHS w dobrej wierze, wykazaliśmy się elastycznością i determinacją do kontynuowania rozmów i — naszym zdaniem — przedstawiliśmy przekonującą wizję przyszłości PHS i jego pracowników.

Roy Dorrance

wiceprezes US Steel

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP dało wyłączność na huty LNM Holding