MSP: Elektrownia Kozienice trafi na GPW w V-VI, Bogdanka - do inwestora branżowego

Internet Securities
opublikowano: 17-02-2005, 15:06

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) planuje, że Elektrownia Kozienice SA zadebiutuje na warszawskiej giełdzie w maju-czerwcu tego roku, zaś kopalnia węgla kamiennego Bogdanka trafi do inwestora branżowego, powiedział w czwartek wiceminister skarbu Dariusz Witkowski. Tym samym resort rezygnuje z koncepcji łącznej prywatyzacji obu spółek.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) planuje, że Elektrownia Kozienice SA zadebiutuje na warszawskiej giełdzie w maju-czerwcu tego roku, zaś kopalnia węgla kamiennego Bogdanka trafi do inwestora branżowego, powiedział w czwartek wiceminister skarbu Dariusz Witkowski. Tym samym resort rezygnuje z koncepcji łącznej prywatyzacji obu spółek.

„Kończymy prace nad prospektem Kozienic. Zgodnie z oczekiwaniami zarządu Bogdanki, kopalnia chce iść samodzielnie na GPW. W marcu planujemy złożyć prospekt Kozienic do KPWiG tak, by spółka mogła zadebiutować na GPW w maju-czerwcu br.” – powiedział Witkowski dziennikarzom po posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

„Trudno jest dziś mówić o włączeniu do tego procesu Bogdanki ze względu na harmonogram. Przewidujemy, że Bogdanka zostanie sprywatyzowana z udziałem inwestora branżowego, któremu może zostać sprzedany pakiet większościowy” – dodał wiceminister.

Według wcześniejszych zapowiedzi, Kozienice mają trafić na Giełdę Papierów Wartościowych po debiucie grupy Enea, który – jak powiedział w czwartek Witkowski –planowany jest na maj.

W grudniu ub. roku wiceminister skarbu Dariusz Marzec mówił, że resort nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie przyłączenia kopalni Bogdanka do Elektrowni Kozienice. Podkreślał jednak, że wniesienie akcji Spółki Lubelski Węgiel Bogdanka SA do Elektrowni Kozienice SA nie jest jedyną możliwością prywatyzacji kopalni – niewykluczona jest indywidualna prywatyzacja Bogdanki.

Przeciwko połączeniu kopalni z elektrownią protestowała załoga Bogdanki, obawiając się, że po wniesieniu akcji zostanie ograniczone wydobycie i zatrudnienie w kopalni, a spółka będzie prowadzić sprzedaż węgla jedynie na rzecz Kozienic.

MSP prowadziło wcześniej indywidualne procesy prywatyzacji Kozienic i Bogdanki w drodze rokowań z inwestorami strategicznymi, ale oba projekty zakończyły się fiaskiem.

Elektrownia Kozienice z mocą osiągalną 2845 MWe należy do największych producentów energii w Polsce, a kopalnia Bogdanka jest jej głównym dostawcą węgla.

Obie firmy są rentowne. Elektrownia Kozienice zarobiła w 2003 roku 58,3 mln zł netto, a LW Bogdanka 48 mln zł.(ISB)

mor/tom/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane