MSP ma 7 ofert na doradzanie przy prywatyzacji Jastrzębskiej SW

Internet Securities
opublikowano: 04-02-2005, 13:40

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) otrzymało 7 ofert od kandydatów na doradzanie resortowi przy prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), dowiedziała się agencja ISB w piątek. Doradca ma być wybrany w marcu-kwietniu 2005 roku.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) otrzymało 7 ofert od kandydatów na doradzanie resortowi przy prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW), dowiedziała się agencja ISB w piątek. Doradca ma być wybrany w marcu-kwietniu 2005 roku.

Oferty w przetargu na wybór doradcy złożyły: Evip Capital z BDM PKO BP; Ernst & Young z BM BGŻ; TDI, A&E Consult z DM BOŚ; BRE Corporate Finance z DI BRE Banku i Kancelarią Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek; Pekao Access z CDM Pekao SA; Łukowicz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych; Główny Instytut Górnictwa, ING z PriceWaterhouseCoopers.

Najtańszą ofertę za wykonanie analiz przedprywatyzacyjnych, opracowanie strategii prywatyzacji oraz przygotowanie prospektu emisyjnego zaproponowało konsorcjum Evip Capital. Chce za to uzyskać 1,73 mln zł netto. Pozostali oferenci za tę część prac oczekują od 2,28 mln zł do 14,17 mln zł netto.

Z kolei za przeprowadzenie oferty publicznej akcji najtańszą ofertę zaproponowało konsorcjum ING, które oczekuje 0,15% prowizji liczonej od wartości zbywanych akcji. Pozostali kandydaci na doradcę proponowali od 0,20% do 0,47% prowizji.

Resort skarbu przeznacza na łączne wynagrodzenie dla doradcy w tym projekcie 4,5 mln zł netto.

Resort poinformował w piątek, że zamierza w ciągu dwóch tygodni przeprowadzić ocenę formalną złożonych ofert.

Wcześniej resort podawał, że w marcu-kwietniu 2005 roku wybierze doradcę prywatyzacyjnego przy tym projekcie, a na grudzień jest przewidziany odbiór analiz, po czym mają się rozpocząć procedury prywatyzacyjne.

Zadaniem doradcy będzie przygotowanie analiz spółki, w tym jej wyceny, opracowanie strategii prywatyzacji oraz przygotowanie analizy modelu kapitałowej grupy węglowo-koksowej, opartej na JSW, a także zbycie akcji.

Wstępna strategia prywatyzacji JSW opracowana przez MSP przewiduje, że spółka zostanie sprywatyzowane w drodze oferty publicznej na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w 2006 roku, poprzez zbycie pakietu mniejszościowego.

Przedtem zostanie zbudowana wokół JSW grupa koksowo-węglowa. W jej skład ma wejść Koksownia Przyjaźń, Zakłady Koksochemiczne Zabrze oraz Koksownia Wałbrzych.

Nie wyklucza się dokapitalizowania akcjami JSW (po utworzeniu grupy koksowo-węglowej) Kompanii Węglowej poprzez wniesienie do niej do 10% walorów JSW o wartości księgowej ok. 160 mln zł.

W 2004 roku zysk netto JSW, według wstępnych danych, wyniósł 1,48 mld zł, przy zysku brutto 2,09 mld zł i przy przychodach 5,17 mld zł, w tym ze sprzedaży węgla – 4,7 mld zł.

Realnie zysk netto wyniósł ok. 1,2 mld zł, gdyż ponad 300 mln zł jest zyskiem papierowym, pochodzącym z konwersji zadłużenia Koksowni Przyjaźń na jej udziały.

Prognoza na 2005 rok przewiduje wypracowanie 1,04 mld zł zysku netto, 1,5 mld zł brutto i spadek przychodów do 4,8 mld zł.

JSW zamierza zainwestować 1,5 mld zł do 2007 roku.

JSW to największy producent węgla koksującego w Polsce, z wydobyciem na poziomie 13,5 mln ton w 2004 roku, z czego znaczną część sprzedano za granicą. JSW dysponuje pięcioma kopalniami z zasobami ocenianymi na 580 mln ton. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane